29. 5. 2020

Od pražské čistírny odpadních vod zmizí náletové dřeviny a haldy hlíny

Od Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově v Praze zmizí náletové dřeviny a haldy hlíny. Opatření za 1,8 milionu korun požaduje Povodí Vltavy, protože stromy a hlína zhoršují průchod vody při případných povodních.

Jejich odstranění je tak podmínkou pro vydání stavebního povolení na přestavbu čistírny. Novinářům to řekl náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Město plánuje ostrov celkově zrekonstruovat do tří let.

“Na přirozeném povrchu Císařského ostrova byla v tomto prostoru při výstavbě stávající Ústřední čistírny odpadních vod v 60. letech minulého století uložena část výkopového materiálu, která nebyla do současné doby odstraněna,” píše se v materiálu, který dnes projednali radní.

Návrh na úpravy celého ostrova počítá s uzavřením plánované nové vodní linky čistírny zatravněnou střechou nebo s lávkou, která by překlenula Vltavu z ostrova přímo k jižnímu vstupu do pražské zoologické zahrady. Projekt obsahuje i dopravní řešení celé lokality. Měla by se zvýšit propojenost a prostupnost území pro chodce a cyklisty a také ochrana před povodněmi, a to vybudováním nového říčního ramena vedoucího napříč ostrovem. To by mělo pomáhat přirozeným způsobem odvést vodu do koryta pod jezem.

Prahu k přestavbě čistírny odpadních vod tlačí směrnice Evropské unie, podle níž čistírna nesplňuje limity stanovené pro čištění odpadních vod. Do zkušebního provozu, který potrvá rok, má být nová vodní linka uvedena do konce roku 2017. Jinak Praze hrozí ze strany EU pokuta až milion korun denně.

Příprava stavby začala v roce 2004 a provází ji mnoho problémů a sporů. Praha původně chtěla získat peníze na přestavbu a dostavbu z evropských fondů. Na evropské dotace na stavbu ale Praha podle neoficiálních informací nedosáhne kvůli smlouvě s francouzskou Veolií. Podle Pražských vodovodů a kanalizací, které čistírnu provozují, ale peníze nepřijdou kvůli výtkám vůči technologickému řešení její modernizace.

Zdroj: ČTK, foto: Aktron

23.7.2015 0.15, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31