17. 9. 2019

Ochranný val zabrání povodním v Dolní Jablonné

Obyvatele  Dolní Jablonné na Přibyslavsku by už neměla ohrožovat velká voda. Jak totiž připomíná regionální mutace deníku.cz kraje Vysočina, má riziku povodní zabránit speciální ochranný val s příkopem, který se začíná stavět už v těchto dnech.

„Jedná se o ochranný val s příkopem určeným k odchytu stékající povrchové vody, kdy příkop odvede vodu bezpečně mimo obec. Val povede pravou stranou obce směrem od Věžnice. Z levé strany obce zase bude vést travnatý pás,” popsal ve zkratce systém bezpečnostního opatření místostarosta Přibyslavi Martin Kamarád.

Stavba ochranného valu začala užv těchto dnech. Nebude ji ale řídit a financovat město Přibyslav. Podle místostarosty Kamaráda je autorem opatření Pozemkový úřad, který zajistil projekt, a stavbu bude financovat z peněz Evropské unie a státního rozpočtu. Město bude na celé akci spolupracovat. Jak zdůraznil místostarosta, je Dolní Jablonná jen jednou z pěti problémových obcí, kde obyvatelé v době přívalových dešťů hledí s obavou k obloze. Další v řadě je Poříčí, Hřiště, Dobrá a v poslední době i Keřkov.

Podle místostarosty je v těchto obcích problematické provádět jakékoliv speciální stavební zásahy, neboť tam voda stéká pravidelně z okolních zemědělských polí, jako je tomu například v Poříčí, i když tam se v poslední době podařilo s tamním zemědělským družstvem Olešenka domluvit na změně osevního plánu.

„V první řadě je třeba projednat potřebné pozemkové úpravy a dohodnout se se zemědělci, aby se zamysleli nad dosavadním osevním plánem, kdy menší členěné plochy polí nahrazují obrovské jednolité celky, odkud voda po sklizni stéká bez jakýchkoliv problémů. Roli hraje i skutečnost, že někteří zemědělci mnohdy pracují na půdě jen pronajaté, ke které nemají patřičný vztah,” vysvětlil místostarosta.

Jestli se přístup zemědělců nezmění, pak jakékoliv stavební úpravy v dotčených obcích budou za pár let splachy z polí zničeny. Jak zdůraznil místostarosta Kamarád, zemědělci, kteří nechají svoje pole pravidelně splavovat deštěm, jsou sami proti sobě, neboť odplavováním zeminy se snižuje kvalita půdy a v neposlední řadě také její cena.”

Zdroj: http://www.denik.cz

17.7.2012 8.42, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÁZNĚ KYSELKALÁZNĚ KYSELKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2