22. 5. 2019

Obyvatelé Znojemska se dočkali kvalitnější vody

Kvalitnější pitná voda začíná v těchto dnech proudit z kohoutků u více jak 50 tisíc obyvatel a firem na Znojemsku. Informovala o tom dnes Iva Šebková z VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s. (VAS).

Do zkušebního provozu byla totiž po rozsáhlé rekonstrukci uvedena úpravna vody ve Znojmě, která během jednoho roku vyrobí téměř 3 mil. m3 pitné vody. „Úpravna vody byla pětačtyřicet let v nepřetržitém provozu bez výraznějších zásahů do stavební a technologické části. Vodovodní řady byly staré i sto let. Většina vodojemů byla vybudována před více než 40-ti lety. Díky tomu jsme na Znojemsku měli problémy s kvalitou pitné vody, zejména co se týče trichlormethanu, objevoval se také zápach po chloru nebo zvýšený obsah železa,“ přiblížil důvody nákladné rekonstrukce ředitel znojemské divize VAS Zdeněk Jaroš.

Díky špatnému technickému stavu úpravny vody byly ohroženy také dodávky vody pro lidi ve Znojmě a okolí. „Vloni v únoru jsme řešili havárii, kdy zatekla voda do rozvodny, zůstali jsme 6 hodin bez elektřiny, na suchu se ocitl vodojem Návrší. Abychom zajistili vodu pro lidi, bylo nutné provizorně propojit dvě tlaková pásma, takže výpadek dodávek vody nastal pouze v omezeném rozsahu“ doplnil Jaroš.

Rekonstrukce úpravny vody, osmi vodojemů, nových šesti kilometrů vodovodní sítě a opravy dalších více jak pěti kilometrů stávajícího vodovodu začaly v dubnu loňského roku. Stála téměř 450 milionů korun, 85% této částky činila dotace Evropské unie. V listopadu letošního roku byla stavba uvedena do zkušebního provozu. „Díky novým prvkům v úpravě vody, k nimž patří například chloraminace, použití UV lamp, filtrů s aktivním uhlím a ztvrzování se ke spotřebitelům dostane kvalitnější pitná voda. Předpokládáme, že se také sníží ztráty vody díky výměně starých řadů a sanaci objektů,“ uvedl Jaroš. Při rekonstrukci se totiž ukázal například únik vody z vodojemu Návrší, kde byla prasklá komora vodojemu. Podle starosty Znojma Vlastimila Gabrhela se jedná o jednu z nejvýznamnějších investičních akcí v  regionu. „Pitná voda je pro nás mnohdy samozřejmostí. Málokdo si ale uvědomuje, kolik lidské práce a speciálních technologií je potřeba, aby se dostala k lidem neustále ve stejné kvalitě a dostatečném množství,“ řekl.

Zkušební provoz projektu potrvá rok. Během něj bude možné porovnat přínos technických a stavebních řešení v praxi.

Zajímavosti k rekonstrukci úpravny vody Znojmo

Cíl rekonstrukce: Zajištění kvality pitné vody pro bezmála 50 tisíc obyvatel Znojemska díky celkové rekonstrukci úpravny vody ve Znojmě, výstavba vodovodní sítě v délce 6,15 km, oprava vodovodní sítě v délce 5,7 km včetně rekonstrukce osmi vodojemů skupinového vodovodu Znojmo.

Zahájení stavby: 1.4.2013

Předpokládané ukončení: 20.12.2015

Celkové uznatelné náklady: 455  mil. Kč

Dotace EU: 386 mil. Kč

Dotace SFŽP: 23 mil. Kč

VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., je v České republice největší ryze česká firma provozující vodohospodářskou infrastrukturu. Jejími vlastníky jsou prostřednictvím společnosti Svaz VKMO s.r.o. města a obce. Veškerý zisk tak zůstává v tuzemsku a je využit na obnovu vodohospodářské infrastruktury. VAS dodává pitnou vodu pro více jak 540 tisíc obyvatel v téměř 700 obcích okresů Brno-venkov, Blansko a Znojmo na jihu Moravy, na Vysočině zásobuje obyvatele pitnou vodou v okresech Třebíč, Jihlava a Žďár nad Sázavou. Celkem VAS provozuje 7 % celé sítě České republiky. Její odborníci zajišťují provoz více jak 70 úpraven vod a 120 čistíren odpadních vod. Ve společnosti pracuje tisíc zaměstnanců. Obrat VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., se pohybuje pod hranicí 2 mld. Kč, zisk tvoří 2,5 až 3% obratu.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

8.12.2014 16.55, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACEVÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2