1. 6. 2020

Obyvatelé Města Libavá za vodu nakonec zaplatí výrazně méně peněz

Výrazně méně peněz, než se původně předpokládalo, zaplatí obyvatelé Města Libavá na Olomoucku za pitnou vodu, kterou do obecního vodovodu dodává armáda. Informuje o tom zpravodajství ČTK.

Zatímco původní odhady hovořily až o 130 korunách za metr krychlový vody, tak nyní se díky dohodě s armádou podařilo cenu vodného a stočného snížit na 83,2 koruny za metr krychlový, což už je obvyklá úroveň. Nově stanovenou cenu vody na internetových stránkách Města Libavá zveřejnila starostka Štěpánka Tichá. Předběžné odhady ceny pitné vody pro Město Libavá, které u obyvatel této nově vzniklé obce vzbudily značnou nevoli, byly podle Tiché pouze kalkulační a nezakládaly se na reálných číslech. “Tyto informace vyvolaly spoustu negativních reakcí, ale přesto mně vytvořily prostor pro jednání s dodavatelem pitné vody, kde jsem měla možnost vyjednávat o rozumné ceně za nákup (pitné vody),” uvedla Tichá.

Jednání se společností Armádní Servisní, která necelým šesti stovkám obyvatel Města Libavá dodává pitnou vodu ze společného zdroje ve vojenském prostoru Libavá, byla podle Tiché náročná, ale dodavatel nakonec ustoupil. “Cena nakupované vody tak podstatně klesla dolů,” uvedla Tichá, podle které konečná cena pitné vody byla snížena i díky tomu, že obec zavedla úsporná opatření v oblasti provozu vodovodu a kanalizace na svém území.

Ředitel společnosti Armádní Servisní Martin Lehký loni na podzim novinářům řekl, že původní cena vodného a stočného pro letošní rok byla pouze odhad, který může být korigován směrem dolů. Skutečné náklady na provoz zdroje pitné vody a potrubí, kterým voda proudí do Města Libavá, byly totiž nižší, než se předpokládalo. Armáda zároveň zvýšila odběr pitné vody, což mělo také pozitivní vliv na konečnou kalkulaci ceny.

Obecní úřad ve Městě Libavá se v příštích letech už nechce spoléhat na dodávky pitné vody od armády. “Přestože je skutečná cena již v souladu s průměrnou cenou v ČR, pevně věřím, že do budoucna se nám ji podaří ještě ponížit, a to především díky obecnímu vrtu pitné vody, na kterém se v současné době intenzivně pracuje,” podotkla Tichá.

Obce Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou, ve kterých žije zhruba 1200 lidí, vznikly v lednu 2016 díky převedení zhruba třetiny Vojenského újedu Libavá pod civilní správu. Do té doby je spravovala armáda.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

14.3.2018 15.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5