17. 10. 2018

Obrovská hejna kormoránů plení dalešickou přehradu

Zimu v okolí přehrady přečkává na šest set kormoránů velkých. Jak přitom informoval Třebíčský deník, myslivci už odstřelili stovku kusů – ale nestačí to.

Jen za současnou zimu dosáhnou škody po kormoránech na rybích násadách desítek tisíc korun. „Přesná čísla budeme mít při výlovu, obecně ale platí, že každý kormorán je během každého dne schopen spořádat v průměru půl kila ryb, což se dá přepočíst na šedesát korun. Potom záleží, kolik kormoránů se tam slétne a jak dlouho tam vydrží,“ vylíčil Vlastimil Zapletal z Rybářství Velké Meziříčí, které na Náměšťsku a v okolí Křižanova hospodaří asi na sedmi stech padesáti hektarech vodních ploch. Podle Vlastimila Zapletala je vůbec nejhorší situace v okolí dalešické přehrady. Právě u ní přečkává letošní zimu až šest set kormoránů velkých. „Když se nasytí na přehradě nebo je jich na jednom místě mnoho, přelétnou na okolní rybníky a škodí i tam,“ popisoval.

Jednatel Okresního mysliveckého sdružení v Třebíči Josef Venhoda přirovnal současnou situaci s kormorány ke katastrofě. „Myslím, že ještě do konce zimy zlikvidují ryby v celé Jihlavě,“ hlesl. „Jsou to obrovská hejna o stovkách kusů, která ničí všechno, na co přijdou. Některé ryby třeba jen naklovou a ty, i když jim pak uniknou, stejně za čas hynou,“ řekl Josef Venhoda.

Právě myslivci jsou pro rybáře od roku 2013 poslední záchranou. Kvůli vyřazení kormorána velkého ze seznamu nejvíce ohrožených živočišných druhů totiž přišli o možnost žádat náhradu škody za řádění kormoránů. Nyní mohou usilovat pouze o povolení odstřelu. „Pouze s naším souhlasem to lze,“ podotkl vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Třebíči Pavel Vosátka.

O povolení odstřelu požádalo i velkomeziříčské rybářství. Myslivci tak mohou na kormorány číhat od loňského srpna až do konce letošního března. A podle Vlastimila Zapletala se již dostavily první úspěchy. „Od kolegů vím, že myslivci jen za podzim a zimu odstřelili už asi stovku ptáků,“ upozornil.

Počet odlovených kormoránů velkých na Třebíčsku tím meziročně vzrostl, a to rapidně. Zatímco za letošní zimu jich členové mysliveckých sdružení zastřelili kolem stovky, před rokem to bylo pouhých deset kusů. „Odstřel kormoránů není jednoduchý, nenechají vás přijít moc blízko, když cítí nebezpečí, rychle odlétají. Ale postupně se učíme být úspěšnější,“ řekl jednatel Okresního mysliveckého sdružení v Třebíči Josef Venhoda.

Stále jde však o poměrně nízká čísla. Podle vedoucího třebíčského odboru životního prostředí táhne přes Českou republiku až 700 tisíc rybožravých opeřenců. „Někteří tady nějaký čas zůstávají, jiní jen slétnou, aby se nakrmili, a pokračují dál. Povolení odstřelu v našich podmínkách s jejich populací zásadně nezahýbe,“ zamýšlel se Pavel Vosátka.

Kormoránům nejvíce vyhovují uměle upravené vodní plochy a toky. Právě v nich jsou ryby jednoduchým cílem. „Nemají v nich přirozené prostředí, chybí tam místa, kde by se ryby mohly schovat. Když pak na takový rybník nebo řeku sedne větší hejno, dokáže to tam doslova vyplenit,“ popisoval Pavel Vosátka.

Zdroj: Třebíčský deník, ilustrační foto archiv Naše voda

5.3.2015 10.11, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

VÝLOV RYBNÍKA ROŽMBERKVÝLOV RYBNÍKA ROŽMBERK
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >