14.6.2018 8.32, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Oblast u řeky Orlice v hradeckém kraji se stane přírodní památkou
Královéhradecký kraj vyhlásil zvláště chráněným územím přírodní památku Orlice, území podél řeky Orlice. Rozhodli o tom na pondělním zasedání radní kraje. Z hlediska ochrany přírody jde o nejcennější část evropsky významné lokality Orlice a Labe, řekl novinářům krajský radní pro vodní hospodářství, životní prostředí a zemědělství Karel Klíma.
„Královéhradecký kraj má celkem 57 evropsky významných lokalit na 10.157 hektarech. Zřízením přírodní památky Orlice jsme dokončili soubor těchto lokalit v rámci soustavy NATURA 2000 na území kraje,“ uvedl Klíma.
Cílem je ochrana planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a typů přírodních stanovišť, které jsou z evropského pohledu nejcennější, nejohroženější, vzácné či omezené svým výskytem v určité oblasti. „V tomto případě je to část území Královéhradecka a Rychnovska, které k vodnímu toku Orlice přiléhá,“ řekl Klíma.
Přírodní památka Orlice je nejrozsáhlejším chráněným územím vyhlášeným Královéhradeckým krajem. Rozloha zvláště chráněného území je téměř 596 hektarů a je začleněna do území Albrechtic nad Orlicí, Bělče nad Orlicí, Blešna, Borohrádku, Krňovic, Malšovy Lhoty, Malšovic u Hradce Králové, Nepasic, Petrovic nad Orlicí, Slezského Předměstí v Hradci Králové, Svinar, Štěnkova, Štěpánovska, Třebechovic pod Orebem, Týniště nad Orlicí a Žďáru nad Orlicí.
Peníze na vyhlášení zvláště chráněného území jdou z Operačního programu životní prostředí. Náklady spojené s úhradou újmy vzniklé vlastníkům pozemků omezením hospodaření na zemědělských pozemcích či pozemcích určených k plnění funkcí lesa ponese ministerstvo životního prostředí nebo jím zřízená organizace státu. Provozní náklady přírodní památky pokryje Královéhradecký kraj ze svého rozpočtu částkou kolem 432.000 korun ročně.
Zdroj:ČTK, ilustrační foto: Orlice, wikimedia commons, PavelR
14.6.2018 8.32, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině