26. 3. 2019

Obcím přestávají stačit vrty, Lipolec bude vodu brát z přehrady Landštejn

Sucha a přívalové deště se v posledních letech střídají na jihu Čech jako na houpačce. Zároveň přibývá suchých oblastí. Jedním z řešením je, jak informovalo vysílání Českého rozhlasu České Budějovice, stavba nových vodovodů.

Jeden takový by měl ještě letos usnadnit život lidem v Lipolci u Dačic. Lipolec teď zásobuje jeden vrt. Ten je zhruba kilometr od obce, ale v letních měsících už nestačí. „Neteče voda hlavně v letním období, ale město to řeší z druhé strany tím, že nám sem dováží vodu. Ti, co jsou k rezervoáru nejblíž, tak mají největší problémy. U nás, co jsme níže, většinou klesá tlak vody, ale jsou i situace, kdy voda vůbec neteče,“ říká jeden z obyvatel a také předseda občanského výboru Jaromír Beneš.„Já osobně mám na dvoře studnu, která je pět a půl metru hluboká a je suchá. Je tam sloupec vody asi metr. Přitom pamětníci říkali, že kdysi za války, když tu projížděli vojáci na koních, tak to byla jedna z mála studní, kde bylo vody dost a chodili tam koně pít,“ dodává.

Dačice se podle starosty Karla Macků snaží problém s vodou v Lipolci vyřešit už několik let. „Jestli si dobře vzpomínám, tak v minulosti se tady posilovaly studny, nicméně ani to ten problém s množstvím vody nevyřešilo,“ říká. Teď se městu na stavbu nového vodovodu a také nového vodojemu podařilo získat dotaci. „Budeme budovat zhruba dva a půl kilometru dlouhý řad a nový vodojem, který by měl být věžový, vysoký 24 metrů. Tím zajistíme i posílení tlaku vody. Celá stavba má stát zhruba 6,7 milionu bez daně a dotace činí asi 3,7 milionu,“ upřesňuje starosta.Nový vodovod, který do Lipolce přivede vodu z nádrže Landštejn, by měl být hotový do října.

Český rozhlas, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

22.6.2017 7.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VRACÍME VODU LESU

Kalendář Akcí

<< Březen 2019 >>
PÚSČPSN
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Fotoblog

více >

SVĚTOVÝ DEN VODY - ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAVSVĚTOVÝ DEN VODY - ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >