28. 5. 2020

V obci Nové Heřminovy je dusno kvůli přehradě i pozemkům

Dva zastupitelé Nových Heřminov, kteří bojují proti stavbě přehrady v obci, si levně koupili pozemky. Píše o tom moravskoslezská mutace deníku Mladý fronta DNES s tím, že tyto pozemky hodlá za vyšší sumu vykoupit Povodí Odry.

Pro návštěvníky jsou Nové Heřminovy malebnou obcí v podhůří Jeseníků. Pro místní obyvatele i zástupce Povodí Odry je to ale válečná zóna, kde se tvrdě bojuje o každou píď země. Novou roznětkou pro příznivce výstavby přehrady a zbraní pro odpůrce se staly tři donedávna bezvýznamné obecní pozemky zarostlé trávou. Do centra pozornosti se dostaly, když vyšel najevo jejich překvapivý prodej. Novým majitelem jedné parcely se totiž koncem loňského roku stal současný starosta obce Radek Sijka. Pozemek o rozloze 388 metrů čtverečních, koupil levně. Metr čtvereční za 9 korun. Další dva obecní pozemky o souhrnné výměře přes 1 200 metrů čtverečních získala místostarostka Milena Hebnarová ještě laciněji. Za metr dala okolo čtyř korun.

Starosta transakci nepopírá. „Jde o zarostlé cáry země u našich domů, na kterých se nedá stavět ani dělat nic jiného. Jsou téměř bezcenné. My jsme je ale koupili za cenu stanovenou znaleckým posudkem,“ říká Radek Sijka za oba zastupitele. Někteří místní lidé ani zástupci Povodí Odry s ním ale nesouhlasí. Podle nich mohla totiž obec za tyto pozemky získat do své pokladny sumu až 37krát vyšší.

To potvrdil mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček: „Opakovaně jsme vedení poslali seznam pozemků, které chceme vykoupit za 149 korun za metr čtvereční, což je cena schválená vládou. Ty tři prodané parcely jsou v tom seznamu také.“ Důvod výkupu je jasný. Povodí Odry chce už v roce 2018 začít stavět v Nových Heřminovech přehradu, která má ochránit před záplavami obce na dolním toku řeky Opavy.

V místech, která zatopí, už podnik vykoupil 92 procenta pozemků a dalších nemovitostí. Od roku 2012 vykupuje i pozemky určené ke stavbě dalších protipovodňových opatření včetně těch, která mají chránit Nové Heřminovy před stoletou vodou. Nejvyšší cenu ale může dostat jen majitel, kterému patřily vykupované pozemky už v roce 2007.

Pozn redakce: Obec Nové Heřminovy navštívila v minulých dnech také redakce portálu Naše voda, aby na místě a na vlastní oči zjistila, jaká jsou pozitiva a negativa plánované přehrady. Fotoreportáž se slovním komentářem zveřejníme v průběhu dneška.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Moravskoslezský kraj, aktuální foto Naše voda – Nina Havlová

 

23.6.2014 7.57, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31