9. 8. 2020

Obce v Pobečví podpořily protipovodňovou koncepci Povodí Moravy

Patnáct měst a obcí podélčtyřicetikilometrového úseku řeky Bečvy může mít vybudovánu komplexní protipovodňovou ochranu. Informovala o tom dnes mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Zástupci Povodí Moravy a měst i obcí podél řeky Bečvy předložili totiž podle mluvčí ministerstvu zemědělství reálný plán, jak ochránit toto území před povodněmi. Po několika měsících projednávání vzešla na svět Studie odtokových poměrů v Pobečví. Ta by se mohla stát„scénářem“ na budování komplexní ochrany tohoto území. Řešení se tak dočkají například města Přerov, Hranice nebo Lipník nad Bečvou. Účinně se podle této studie může bránit před povodněmi i dalších dvanáct obcí podél toku.

„U některých důležitých staveb jsme přitom už od prvních jednání postoupili do dalších fází přípravy. Aby však byly jednotlivé stavby dotažené do konce, je zapotřebí, aby spolupracovali nejen zástupci jednotlivých obcí, ale zejména občané. Bohužel i kvůli nesouhlasu jedinců se mnohé stavby ochraňující tisíce lidí dosud nemohly realizovat,“připomněl generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Proto odborníci zpracovávali studii v úzké spolupráci s dotčenými obcemi i s dalšími subjekty. „Na rozdíl od jiných podobných materiálů zde navrhli jednotlivá opatření již s ohledem na územně plánovací dokumentace, vedení inženýrských sítí i další možné střety, například majetkoprávní. Navrhovaná opatření by tak měla mít reálnou šanci na realizaci v nejbližších letech,“ doplnilředitel závodu Horní Morava David Fína.

Také proto drtivá většina obcí projednaný návrh Povodí Moravy podporuje. Ukazuje to i dotazníkový průzkum, kdy jednotliví zástupci potvrdili, že opatření ve Studii jsou v souladu s jejich představami, možnostmi i územním plánem.

„Souhlasíme s návrhem těchto protipovodňových opatření. Jsou v souladu s naším požadavkem, jak v dohledné době reálně ochránit město Přerov před povodněmi. Na našem území by se tak mělo postavit třináct staveb,“ potvrdil náměstek primátora města Přerov Michal Zácha.

Zhruba 110 000 lidí, kteří mají ještě v živé paměti povodeň z roku 1997, má tak podle Slámové reálnou šanci být v dohledné době chráněno až před padesátiletou vodou. V případě výstavby poldru Teplice pak před více než stoletou.

Naše voda

 

 

17.2.2012 10.13, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6