13. 7. 2020

Obce odmítají násobné zdražení poplatků za odpad

V připravované novele zákona o odpadech se opětovně počítá se čtyřnásobným zdražením poplatků za skládkování, a to bez konzultace s obcemi a městy. Upozorňuje na to web České asociace odpadového hospodářství (ČAOH).

Dopis SKS, SVPS a ČAOH na obce a města

Sdružení komunálních služeb, Spolek veřejně prospěšných služeb a Česká asociace odpadového hospodářství zaslaly, jakožto oborové svazy ze sektoru odpadového hospodářství, zajišťující svými členy cca 90% služeb nakládání s odpady pro obce a města v ČR, společný otevřený dopis všem obcím a městům v České republice.

Informace o zdražovací novele

V dopise informují o připravované účelové novele zákona o odpadech (viz zde), kterou se její prosazovatelé opět snaží prosadit do zákona opakovaně odmítnuté čtyřnásobné zdražení poplatků za skládkování, které platí obce a města v ČR. Novela měla být navíc schválena bez pozornosti, jako poslanecký návrh, bez možnosti připomínkování, bez vypořádání připomínek, bez vyhodnocení dopadů zdražení na obce a města, bez možnosti reakce občanů. To není zcela transparentní a nevrhá to na návrh a jeho opakované prosazovatele nejlepší světlo.

Svazy podporují evropský balíček k oběhovému hospodářství, včetně evropského cíle k omezení skládkování

Uvedené svazy dále obce a města otevřeně informují o svých návrzích a opatřeních, která shodně doporučují, a již nyní postupně realizují ve spolupráci s nimi. Realizují je směrem k dosažení evropských recyklačních cílů a cíle omezení skládkování odpadů (viz zde). Jmenované svazy dlouhodobě a silně podporují myšlenky a cíle evropského balíčku k oběhovému hospodářství. Jsou to právě tyto svazy, resp. jejich členské společnosti, které v úzké spolupráci s obcemi a městy již sedmým rokem úspěšně realizují postupný odklon odpadů od skládek, a to bez vybírání navrhovaných násobně větších poplatků (více viz zde). Zřejmý pozitivní trend odklonu odpadů, zajišťovaný společnými silami ve spolupráci s obcemi a městy je jasně patrný z přiloženého grafu (viz příloha č. 3).

Chceme podporu skutečné recyklace

Uvedené svazy zárověň přinášejí jasná a konkrétní doporučení pro podporu separace a pro potřebný další rozvoj recyklace v ČR – např. daňové zvýhodnění pro recyklované výrobky, intenzifikace sběrné sítě barevných popelnic, technologické třídění odpadů, snížení zdanění práce v recyklačním průmyslu, využívání recyklovaných výrobků ze strany státu ve veřejných zakázkách, apod. Opatření, která jsou motivační a která neberou občanům peníze z peněženek (více viz zde). Podobná opatření navrhuje i Evropa. V návrhu zákona, ani v připravované zdražovací novele, však tyto body “kupodivu” nejsou.

Dopady navrhovaného násobného zdražení nejsou vyhodnoceny, řekla vládní komise

Veškeré související informace jsou obsaženy v dopise, který je spolu s přílohami k dispozici níže. Účelem dopisu bylo podání informace těm, kterých se připravovaná novela a riziko opakovaně silně tlačeného a opakovaně odmítaného zdražení týká. Součástí dopisu je i informace o možných dopadech navrhovaného zdražení a jejich chybějícímu vyhodnocení, formulovaná Legislativní radou vlády, Komisí RIA, k před rokem odmítnutému vládnímu návrhu zákona, který přinášel stejné čtřnásobné zdražení (viz zde).

Obce navrhované zdražení odmítají

Řada obcí a starostů, již na dopis odpověděla a každý den přichází množství dalších odpovědí. Obce oceňují, že jsou o této závažné věci informovány a operativně a aktivně se k možnému riziku zdražení písemně vyjadřují. Zároveň je informace projednávána v zastupitelstvech obcí, kde se k ní mohou otevřeně vyjádřit další občané.

Aktivně se k věci postavilo také Sdružení místních samospráv České republiky (sdružující cca 1300 obcí a měst), které se za obce v tomto směru jednoznačně postavilo a podobné návrhy na násobné zdražení odmítlo. Reakce SMS ČR je k dispozici zde.

Ke stažení:

dopis-sektoru-oh-na-obce-a-mesta.pdf [ 955.46 kB, PDF ]

priloha-c.-1-navrh-ucelove-novely.pdf [ 801.96 kB, PDF ]

priloha-c.-2—kom-ria-odpady.pdf [ 145.84 kB, PDF ]

priloha-c.-3—vyvoj-skladkovani-v-cr.pdf [ 682.14 kB, PDF ]

priloha-c.-4—doporuceni-pro-oh-v-cr.pdf [ 433.2 kB, PDF ]

Zdroj: www.caoh.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

24.1.2018 9.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2