26. 9. 2018

Obce na Znojemsku plánují využití dotací z EU na budování mokřadů

Dotace pro několik desítek ekologických projektů ve znojemském  regionu schválilo ministerstvo zemědělství. Informuje o tom Znojemský dení s tím, že peníze půjdou do rybníčků, parků či odpadového hospodářství.

Nový, upravený mokřad na okraji vsi chystají například v Práčích. „Podmáčenou louku na okraji vesnice chceme přetvořit ve dva mokřady různé velikosti propojené kamenným náspem a kolem vysázet zeleň,“ popsal záměr tamní starosta Zdeněk Dvořák. Dosud opuštěné místo se má stát klidovou zónou. „Postavíme tam například i lavičky, aby měli lidé kam zajít na procházku a posedět,“ doplnil starosta. Celé dílo má vyjít na zhruba čtyři miliony, evropské dotace pokryjí dva a půl milionu.

V Petrovicích na Krumlovsku plánují mokřad také. O tom, zda se do díla pustí, musí ale rozhodnout zastupitelstvo. „Náš projekt počítá s vytvořením mokřadu, který by zejména v případě větších dešťů pomáhal zadržovat vodu a bránil erozi půdy. Ovšem ze čtyř milionů, které má projekt stát, jsme dostali tři. Proto musí příští týden rozhodnout zastupitelstvo, zda dotaci můžeme přijmout. Chystáme totiž stavbu kanalizace a ta nás finančně hodně zatíží,“ upozornila na komplikace starostka Irena Závišková.

O přijetí dotace na jeden ze dvou schválených projektů bude příští týden jednat také zastupitelstvo v Jevišovicích. Ministerstvo městu přikleplo peníze na výstražný systém a na rekultivaci rybníka na Novém světě. „U rybníka máme přidělených sedmdesát procent dotace na projekt za milion dvě stě tisíc korun. Ovšem dostaneme je, pokud přistoupíme na podmínku, že celou akci stihneme letos. Teoreticky vše připravit a provést zvládneme, ale nad takovými podmínkami mi zůstává rozum stát,“ zlobil se starosta Pavel Málek.

Zhruba osm milionů na opravy parků a zahrad dostane správa zámku v Uherčicích. „Již dříve jsme dostali zhruba šest milionů na opravy v samotném okolí zámku. Nyní schválený projekt získá další dva miliony pro úpravy někdejšího lesoparku severně od zámku v extravilánu obce,“ uvedla kastelánka Eva Štěpánová. Pro dřívější ze schválených projektů vybere Národní památkový ústav, který zámek spravuje, dodavatele zřejmě na konci prázdnin. „Práce se poté budou týkat například zámeckého, dříve ohrazeného, parku, rozária a dolní ohrazené zahrady. Výběr dodavatele a příprava prací v anglickém parku bude následovat později,“ dodala kastelánka. Na regeneraci zámeckého parku získá dva miliony také Emin zámeček u Šanova. Se svými žádostmi uspěly například i Hostěradice, které chystají koupi zametacího a kropicího vozu, v Hrušovanech budou kupovat auto na svoz kontejnerů s bioodpadem. Další obce plánují pořízení kontejnerů na bioodpad.

Zdroj: Znojemský deník (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

8.8.2014 18.34, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

SPOLEK VLTAVAN - KŘEST REPLIKY ŠÍFUSPOLEK VLTAVAN - KŘEST REPLIKY ŠÍFU
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >