29. 5. 2020

Obce na Písecku naléhají: Vyčistěte Skalici

Myslín, Mirovice, Horosedly, Nerestce, Čimelice i Smetanovu Lhotu propojuje řeka Skalice, která si, jak píše Písecký deník, dlouhodobě žádá vyčištění a úpravu břehů.

Povodí Vltavy se do toho však podle obcí příliš nehrne. Proto se nyní část z nich připojila k dopisu adresovanému ministerstvu zemědělství, ve kterém na to upozorňují. „Jednou za rok nám tady vyčistí řeku pod starým mostem, ale to nic neřeší. Opravili nám jez, za což jsme rádi, ale to je tak všechno. To, co je zásadní, se nedělá. Vždycky jen řeknou, že se to připravuje,“ komentoval starosta Mirovic Zdeněk Bárta.

Nerestce se nakonec k dopisu nepřipojily, nicméně názor většiny obcí sdílejí. „Důvodem je to, že jsme problém začali řešit s Jihočeským krajem, tam jsme ještě všechny možnosti nevyčerpali. Dohodli jsme se na tom, že je třeba přitlačit Povodí k tomu,aby řeku vyčistilo. Dám tomu rok, a když se nic dít nebude, pak klidně sám napíšu na ministerstvo,“ řekl starosta Nerestců Vladimír Macoun. Zásadní pro Nerestce je vyčištění řeky nad jezem směrem na Horosedly, ale také kácení a následné vysazení stromů kolem Skalice.

Povodí Vltavy jednalo s dotčenými obcemi v loňském roce a na základě toho podle slov mluvčí Michaely Pohůnkové nyní postupuje. „Loni jsme vyčistili Skalici a opravili pevný jez v Horosedlech. Kromě toho se v zimním období ve spolupráci s místními dělaly v jednotlivých obcích prořezávky břehových porostů,“ uvedla Pohůnková.

Po prořezávce má Povodí Vltavy v plánu letos mimo jiné snížení terénu v Myslíně na levém břehu nad lávkou. Dále odstraní povodňové škody u čistírny odpadních vod v Mirovicích. „Na konec dubna plánujeme povodňovou prohlídku toku Skalice za účasti jednotlivých obcí, při které se zkontrolují práce, stav vodního toku a přilehlých pozemků v záplavovém území,“ doplnila mluvčí.

Zdroj: Písecký deník, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

18.4.2014 9.54, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31