13. 7. 2020

Obce na Libavé získají na dani desítky tisíc korun

Tři obce vzniklé v lednu 2016 vyčleněním z vojenského újezdu Libavá přicházejí o desítky tisíc korun kvůli tomu, že lesy, které je obklopují, jsou vedeny jako lesy zvláštního určení a důležité k obraně státu. Informuje o tom Olomoucký deník.

Na lesy zvláštního určení se totiž nevztahují odvody daní, to se má ale od příštího roku, byť částečně, změnit. Část lesů na hospodářské převést nepůjde kvůli ochraně přírody a vodních zdrojů. Jde o několik tisíc hektarů lesních pozemků na katastrech Města Libavá, Kozlova a Luboměře pod Strážnou, které patří státu a hospodaří v nich Vojenské lesy a statky. Pokud jsou tyto pozemky v kategorii zvláštního určení, jsou osvobozeny od daně z nemovitosti, čímž obce s ročními rozpočty v objemu několika milionů korun přicházejí o příjem – daňový výnos je 95 korun z hektaru. Starostové spočítali, že by mohli získat několik stovek tisíc korun. „Tyto peníze v rozpočtech chybí. Proto jsme pomohli v jednání s ministerstvy obrany a zemědělství a nakonec se podařilo najít cestu,“ sdělila senátorka Jitka Seitlová, která spolu s kolegou z horní komory parlamentu Lumírem Kantorem pomohla novým obcím dojednat s resorty potřebnou změnu.

Centrální úřady nakonec souhlasily a Vojenské lesy a statky minulý týden předaly ministerstvu zemědělství podklady a žádost o vyjmutí části lesů zvláštního určení. Správní řízení, v němž ministerstvo rozhoduje o zařazení lesa do příslušné kategorie, se však budou týkat jen těch pozemků, kde je podle lesního zákona důvodem speciálního zařazení výcvik vojsk. „Nadále zůstává zařazení do kategorie zvláštního určení z titulu ochrany přírody či ochrany vod,“ vysvětloval ředitel Vojenských lesů a statků Josef Vojáček.

Zdroj: Olomoucký deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Padrťské rybníky – bývalá součást vojenského újezdu Brdy)

 

24.11.2017 9.12, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2