18. 7. 2019

Obce kolem Želivky chtějí získat na rozvoj regionu miliardy z EU

Na rozvoj území kolem přehrady Švihov, jíž se také říká Želivka, by chtěly samosprávy a různé organizace získat miliardy korun z evropských fondů. Na páteční konferenci v Havlíčkově Brodě to řekl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Obce mají v lánu připravit unikátní projekt, který by měl do roku 2035 přispět k rozvoji obcí, zemědělství, šetrné turistiky, ale také k lepší ochraně tohoto významného vodárenského zdroje. Do příprav projektu se ale zatím nezapojila Praha, největší odběratel pitné vody ze Švihova. Garantem vzniku projektu je podnik Povodí Vltavy, což na konferenci potvrdil jeho generální ředitel Petr Kubala. “Jsme ve fázi, kdy ladíme zadání. A to je alfa a omega toho, co bude vypsáno pro zpracovatele toho projektu,” uvedl. Nejprve by mělo jít o opatření za 3,5 miliardy korun. Podle Zdechovského by v dalším kroku měly následovat akce za více než tři miliardy Kč.

Vytvořením projektu by měly vyvrcholit snahy o oživení tohoto regionu zahájené před 2,5 roku. Rozvoj velkého území kolem přehrady omezují ochranná pásma a region se vylidňuje. Zdechovský, rodák z obce Kožlí ležící poblíž vodárenské nádrže, je od začátku iniciátorem těchto jednání.

Přehrada Švihov byla dokončena v roce 1975. Tato největší vodárenská nádrž ve střední Evropě zásobuje pitnou vodou asi 1,5 milionu obyvatel, počty připojených obcí kvůli vysychání místních zdrojů stoupají. Ochrana přehrady ale limituje život i podnikání lidí na velkém území kolem. “Chtěli bychom udělat projekt za celou oblast Želivka,” řekl Zdechovský. Měl být připraven tak, aby na něj mohly plynout dotace v dalším programovém období po roce 2021. Podle europoslance se dá očekávat, že v tomto období půjde z EU podstatně víc peněz na udržení vody v krajině. “Předpokládám, že pokud budeme připraveni, tak ten projekt má velikánskou šanci,” řekl. Obce by se kupříkladu mohly dočkat i kdysi slibovaného druhého silničního mostu přes přehradu.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

12.11.2016 15.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4