14.9.2021 14.29, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Obce a města na Chebsku chtějí odkoupit německý podíl v Chevak a.s.
Obce a města, která jsou většinovými vlastníky vodárenské společnosti Chevak, jednají o odkupu 28,16 procenta podílu německé společnosti Gelsenwasser AG. Německý investor měl prioritní akcie, a dostával tak přednostně dividendy.
Obce a města se ale už několik let snaží o převzetí kontroly nad firmou, která zásobuje vodou a zajišťuje kanalizaci pro 85.000 obyvatel Chebska. Novinářům to řekl starosta Františkových Lázní Jan Kuchař (PRO Zdraví), který společně se starostou Chebu Antonínem Jalovcem (VPM) obce v jednání s menšinovým vlastníkem zastupuje.
Společnost NGW Duisburg, která se později změnila na Gelsenwasser, vstoupila do Chevaku v roce 1998. Vložila do firmy 290 milionů a své know-how. Získala prioritní akcie, a mohla tak po 20 let dostávat prioritní dividendy. Podle Kuchaře za tu dobu získala z podniku už 330 milionů korun. Přitom si stále drží více než 28procentní podíl ve firmě, jejíž hodnota neustále roste s tím, jak do ní obce a města vkládají další vodohospodářský majetek.
„Vyjednání přechází z té politické úrovně k úrovni obchodní. Po změnách, které proběhly v řízení společnosti, došlo k finanční nabídce společnosti Gelsenwasser ze strany Chevak Cheb na odkup akcií. A my jsme asi před měsícem obdrželi ocenění akcií ze strany německého akcionáře. Nebudu zmiňovat ty nabídky, ale liší se asi o 30 procent, ale já věřím, že se na nějaké ceně budeme schopni domluvit,“ uvedl Kuchař. Zástupce německého akcionáře v Chevaku ČTK zatím nezastihla.
Zatímco německý akcionář, který dostává dividendy, logicky tlačí na vyšší zisk, pro obce a města je podstatnější udržení ceny vody a zejména investice do obnovy a budování nových vodárenských sítí. Podle Kuchaře by tak vyplacení německého akcionáře vedlo k nižšímu tlaku na růst ceny vody a stočného a zároveň by obce a města měly stoprocentní vliv na fungování firmy a její investice.
Podle plánu obcí a měst Chebska by si na odkup akcií od Gelsenwasser vzal Chevak úvěr, který by splácel z dividend, jež by si obce a města na čas nenechaly vyplácet. Odhadem by se tak odkup akcií dal splatit asi za sedm let.
Chevak, který má základní kapitál ve výši 1,18 miliardy, měl v roce 2019 zisk po zdanění 52,35 milionu korun, loni to bylo téměř 37 milionů korun. Obvykle se asi polovina zisku vyplácela na dividendách, dosud zejména německému akcionáři. Obce a města, včetně těch největších, jako je Cheb, Mariánské Lázně, Aš a Františkovy Lázně pak dostávaly dividendy maximálně v milionech korun.
Pokud se zástupci měst a obcí s německým akcionářem dokážou dohodnout na kompromisní ceně za akcie, mohlo by ke schválení odkupu dojít už na jaře příštího roku. Pak by následovalo procesní zpracování odkupu a přerozdělení podílů mezi obce a města.
ČTK, ilustrační foto Naše voda
14.9.2021 14.29, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Aktuality

Kladno znovu vypíše tendr na opravu bazénu Bažantnice
Akt. 19.4.2025 8.22Rubrika: Čistota vody a rekreace

V Českých Budějovicích přibudou pítka a mlžítka
Akt. 19.4.2025 0.37Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace