19. 9. 2020

Občany Štěpánovska trápí nevyčištěné rameno řeky Orlice

Na vyčištění zaneseného ramena řeky si ve Štěpánovsku ještě počkají. Informuje o tom dnešní vydání královéhradecké mutace Mladé fronty DNES.

Podle údajů z článku mělo Povodí Labe s úpravami starého říčního koryta začít letos, jenže práce nezahájilo. Když vše půjde dobře, začne na konci roku 2013. V nedávných parných dnech mořila přitom obyvatele Štěpánovska na Rychnovsku mračna komárů vylíhnutých v bahně zanesené Staré řeky, což je asi dva kilometry dlouhé původní koryto Orlice. „Jakmile je dusno, nemůžete se svléct a lehnout si třeba na deku. Pořád jen plácáte komáry ručníkem,“ říká Josef Uhlíř, předseda petičního výboru Štěpánovsko, požadujícího vyčištění ramena. Místní obyvatelé o to usilují už přes patnáct let. Připomínají, že za domy mají páchnoucí močál. Petici za obnovu zaneseného ramena před lety podepsalo čtyři a půl tisíce lidí.

„Jako dítě jsem skočil tady pod domem do Staré řeky a plaval až do Orlice, jak tudy voda proudila. Chytnout tady osmikilovou štiku nebo pět úhořů nebyl během dopoledne problém. Ryby se tady i vytíraly a pak pluly dál. Řeka jich byla plná, bylo tady i hodně žab a ptáků, třeba ledňáček nebo volavky. Dnes tady není nic. Když řeka umírá, odumírá i život okolo,“ líčí Uhlíř.

Když se ještě za Rakouska-Uherska prováděla regulace Orlice a tok se napřímil, projektanti nechali na dno uložit betonové roury, aby jimi voda mohla do starého ramena vtékat, i když hladina byla nízko. Jenže organizátoři kolektivizace v zemědělství v 50. letech minulého století začátek ramena s brodem zasypali a to se začalo zanášet. Správce toku se sice v 80. letech pokusil o zprůtočnění, ale bez úspěchu.

Nový projekt na úpravu ramena vznikl v roce 2007. Podle Uhlíře se na společném setkání Povodí Labe a zástupců okolních obcí a petičního výboru před dvěma roky dohodlo, že podnik začne s obnovou Staré řeky letos. Přípravu vyčištění Staré řeky však zkomplikovaly návrhy dalších řešení. Vloni se proto na stole objevila nová, kompromisní varianta úprav a letos v květnu podalo Povodí žádost o vydání územního rozhodnutí. Ředitel pro správu povodí Václav Jirásek přiznává, že k zahájení prací je ještě dlouhá cesta. Musí se vyřídit složitá administrativa od stavebního povolení až po získání dotace. „Pokud se během správního řízení ani řízení na výběr zhotovitele nikdo neodvolá, stavbu bychom mohli zahájit ke konci roku 2013,“ uvedl Jirásek.

Předpokládané náklady na obnovu ramena jsou asi 32 milionů korun. Při čištění se má odtěžit přes 16 000 metrů krychlových bahna.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – východní Čechy (Hradec Králové)

7.9.2011 9.11, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4