8. 7. 2020

O víkendu začíná sezóna na Baťově kanále

Baťův kanál očekává v letošní sezóně okolo 70 tisíc turistů. Slavnostní odemykání plavební sezóny se uskuteční o víkendu na šesti místech. Informovala o tom dnes mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá.

Vodní cesta mezi Otrokovicemi a Rohatcem nabídne turistům i v letošním roce nezměněnou provozní dobu plavebních komor, tedy v květnu a září v pátek až neděli od 10:00 do 18:00 , v červnu až srpnu od úterka do neděle rovněž od 10:00 do 18:00. „Po loňském propadu, způsobeném povodněmi, bychom chtěli zvednout celkovou návštěvnost asi o třetinu na 70.000 turistů,“ řekl Vojtěch Bártek z obecně prospěšné společnosti Baťův kanál. 

Návštěvníci budou mít podle něj letos k dispozici nově zrekonstruovaný areál Pahrbek s veškerým zázemím, tedy parkovištěm, ubytováním, stravováním i sociálním zařízením. Rekonstrukcí prošel i areál Výklopník v Sudoměřicích rovněž se zázemím pro turisty a „bonbónkem“ v podobě funkčního modelu Výklopníku v poměru 1:45. „Po propagačních kampaních čekáme zvýšený zájem i o cyklostezku podél Baťova kanálu,“ doplnil Bártek.

Na novu sezónu připravil Baťův kanál i správce plavební cesty, státní podnik Povodí Moravy. „Opravy v podobě šestice staveb, doplněné o další údržbu toku, si vyžádaly více než 19 milionů korun,“ připomněl generální ředitel podniku Radim Světlík. Splavnost i pro rok 2011 finančně zajistilo nejen Povodí Moravy, s.p., ale i dotace z Ministerstva zemědělství, Ministerstva dopravy i Krajského úřadu Zlínského a Jihomoravského kraje.

Pracovníci povodí vyčistili kvůli zlepšení plavební hloubky u všech plavebních komor dolní a horní rejdy. Největší nánosy přitom zaznamenali pod plavební komorou Kunovský les. „V rámci údržby plavební cesty jsme v zimě rovněž provedli ořezy stromů, nezbytná kácení či vyřezávání křovin a provedli sanaci několika nátrží včetně opravy rozsáhlého poškození levoboční hráze v katastru obce Sudoměřice,“ vypočítal ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek. Jen v úseku Petrov –  Strážnice bylo podle něj vytěženo asi 23.000 m3 nánosů.

Jedna z nejvýznamnějších turistických atrakcí ve Zlínském a Jihomoravském kraji má na svých březích od loňska 12 kilometrů nových cyklostezek, které navázaly na stezky vybudované v předchozích letech mezi Kroměříží, Napajedly a Uherským Ostrohem. Veřejnost je o víkendu může využít k příjezdu na Slavnostní odemykání plavební sezóny s programem, které budou hostit Napajedla, Otrokovice, Sudoměřice, Veselí nad Moravou, Strážnice a Hodonín. Víkendové špičky na cyklostezkách se v příznivém počasí šplhají až na 2 500 cyklistů denně.

„Povodí Moravy umožňuje výstavbu cyklostezek na jím spravovaných pozemcích,“ ocenil dále Bártek s tím, že páteřní cyklostezka podél Baťova kanálu se stala držitelem „Ceny redakce portálu Kudy z nudy 2010“. Baťův kanál o.p.s. se v rámci propagace také zapojila do marketingových projektů krajských centrál cestovního ruchu, například v rámci kampaní TOP CÍLE Centrály cestovního ruchu Jižní Moravy nebo LETOS SE JEZDÍ K NÁM Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Zdroj: Povodí Moravy

29.4.2011 16.40, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2