7. 8. 2020

NZM zahájí sezonu na zámku Kačina několika novými výstavami

Letošní sezona na zámku Kačina začíná už na velikonoční Velký pátek, 30. března. Informoval o tom ředitel Národního zemědělského muzea (NZM) Kačina Pavel Douša.

„Zámek Kačina je oblíbenou destinací turistů z celé České republiky. Letos jsme připravili program, který se více zaměřuje nejen na muzejní, ale i společenské akce a především láká k opakované návštěvě,“ konstatoval Douša. Nejúspěšnější výstavou loňského roku se na Kačině stala výstava Království včel. Proto se letos dočkala podstatného rozšíření. Zatímco první část se věnuje příbytkům včel včetně živého zámeckého úlu, nové rozšíření zpřístupňuje útroby včelína, nabízí interaktivní hru a další audiovizuální prvky. Výstava také tematizuje problematiku včelích nepřátel.

Na toto téma volně navazuje výstava Hlasy přírody – Jak mluví rostliny a zvířata, která návštěvníky seznamuje s fascinujícím světem přírody a představuje méně známé způsoby dorozumívání fauny i flóry.  Návštěvníci se zde například doví, že zvířata „mluví“ určitými stabilními způsoby chování, v nichž se uplatňuje vedle hlasových projevů především řeč těla, nebo že i rostliny mají vyvinuté sociální a obranné chování a dokonce i paměť.

Národní zemědělské muzeum slaví v roce 2018 sto let od svého založení. Na zámku Kačina bude výročí mimo jiné připomínat výstava Tváře zemědělství, která bude po celou sezonu volně rozptýlena ve všech prostorách. Výstava se snaží jednoduchou a interaktivní formou představit ikonické postavy dějin českého zemědělství.

Rok 1918 připomíná panelová výstava Zemědělská muzea nástupnických zemí Habsburské monarchie, která představuje široký proud vzniku zemědělských muzeí v bývalé rakousko-uherské monarchii a dává vznik Československého zemědělského muzea do souvislostí s děním po celé Evropě. Výstava se koná pod záštitou ministra zemědělství Jiřího Milka.

Návštěvnicky přitažlivým tématem je zobrazení krojů na výstavě Kroje českých sedláků. Vystavené reprodukce představují ve zvětšeném formátu 36 kolorovaných leptů z díla Kroje českých sedláků a selek (Trachten böhmischer Bauern und Bäuerinnen), jež roku 1814 publikovali ve Vídni významní grafici Antonín Pucherna (1776–1852) a Ludvík Arnošt hrabě Buquoy (1783–1834). Vyobrazení pocházejí z doby, kdy se stavěl zámek Kačina, a jsou doplněna o ukázky krojů ze sbírky J. A. Sobolíkové.

Hlavním magnetem mezi výstavami bude na Kačině bezesporu výstava Historické cukrárny, kterou muzeum  slavnostně otevře 12. dubna. V rámci Muzejní noci bude 1. června otevřena výstava připomínající svéráznou postavu zámecké historie, Rudolfa Karla Chotka, a zopakuje se také vloni velmi úspěšná projekce videomappingu na fasádě zámku.

Oblíbené zámecké okruhy, které seznamují turisty se zámkem a hospodařením majitelů  – hraběcí rodiny Chotků se i letos rozšíří o možnost vybrat si k návštěvě termín, kdy Kačinou provádí sám zámecký pán, jeho služebnictvo nebo dokonce duch jednoho z majitelů.  V letních měsících budou každé úterý a čtvrtek probíhat prohlídky zaměřené na dětské návštěvníky, jejichž součástí bude pohádkové představení.

Novinkou letošní sezony je rozšíření otevírací doby zámku, v hlavní sezoně od května do září bude mít nově otevřeno i v pondělí, a také možnost zakoupení společné vstupenky s  Národním zemědělským muzeem v Čáslavi nebo Hřebčínem Kladruby. Podobně jako vloni, i letos mají na Kačině děti a mládež do 18 let na řadu prohlídek vstup zdarma.

Vybrané akce na zámku Kačina v roce 2018

  1. 4. Brány památek dokořán
  2. 4. Zámecká pouť
  3. 6. Muzejní noc – videomapping
  4. 6. Víkend otevřených zahrad
  5. 6. – 17. 6. MAKAČÍNO – Festival kačinského divadla
  6. 8. Hradozámecká noc
  7. 9. KEFÍR – Multižánrový festival pro rodiny s dětmi
  8. 9. Dožínky a vinobraní
  9. 10. Zámecké jezdecké slavnosti a Hubertova jízda
  10. 12. Adventní neděle na zámku

Zdroj a foto: (zámek Kačina) NZM

 

27.3.2018 2.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6