11. 7. 2020

NZM připravilo na pátek speciální program o zemědělství

Národní zemědělské muzeum v Praze (NZM) ve spolupráci se Zemědělským svazem ČR (ZS) v rámci projektu Zemědělství žije! připravilo na 2. červen speciální program, který provede návštěvníky jednotlivými zemědělskými obory a představí zemědělství a jeho podoby v dobách minulých i v aktuální současnosti.

Informovala o tom mluvčí NZM Lenka Martinková. „Zemědělství je nejdůležitější obor, bez něhož se lidstvo neobejde, neboť potraviny musíme konzumovat každý den. V blízké době se budeme potýkat s nedostatkem zaměstnanců v tomto oboru. Důvodem je stárnoucí generace. Díky moderním technologiím je také zapotřebí stále kvalifikovanější síly. Potenciálními pracovníky jsou právě děti, z nichž mohou vyrůst důležití lidé pro tento obor. Proto se v rámci projektu Zemědělství žije! snažíme přiblížit laické veřejnosti, rodičům a dětem, že je tento obor atraktivní a perspektivní,“ míní předseda ZS Martin Pýcha. „Děti z Prahy bohužel moc příležitostí zabrousit do tohoto oboru nemají, proto má Zemědělský den v Národním zemědělském muzeu smysl a děti tak mají jedinečnou možnost dozvědět se mnoho zajímavého na naučné stezce,“ dodává.

Hlavní osou celého programu bude speciální naučná stezka pro malé i velké, při níž formou her a poznávacích soutěží zabloudíte do tajů chovu jednotlivých druhů hospodářských zvířat, rostlinné výroby, ale i potravinářství či mechanizace. Poznáte mnoho plemen skotu, zjistíte, čím se živí krávy či prasata, jaká vejce snáší drůbež, jaké v dnešní době pěstujeme plodiny a z čeho se vyrábí potraviny. Nezůstane ale pouze u teorie. Nádvoří muzea ožije ukázkami dobových řemesel, ale i zvířátky z minifarmy. Caletník napeče na kamnech placky, sýrař před očima návštěvníků připraví lahodný sýr, mlynář na kamenném mlýnku namele mouku, přadlena roztočí kolovrat, spřádat vlnu pak budou moci i návštěvníci. Vše doplní ukázky historického nářadí a zájemci budou moci porovnat, jak se jednotlivá řemesla i činnosti proměnily a co naopak zůstalo zachováno.

„Zemědělství je jeden z nejpestřejších oborů lidské činnosti, jaký vůbec existuje, jen si to málokdo uvědomuje a bohužel je na něj často nazíráno pouze skrze obdělávání půdy,“ říká ředitel pražské pobočky NZM Jiří Houdek. „Symbolem zemědělství ale není pouze půda, ale také voda, ryby, zvěř a ptáci; do zemědělství patří také lesy, zahrady a ovocné sady, navíc je na něj navázána spousta zajímavých profesí, souvisejících jak s péčí o dary země, tak se zpracováním produktů, ať už se jedná o rostliny, plodiny, maso nebo včelí med. Navíc je zemědělství oborem velmi voňavým. Představte si vůni čerstvého sena, rybníka, lesa a hub, nebo naopak upečeného chleba či upražené kávy. Každý si umí představit, jaká vůně se line cukrárnou nebo výrobnou perníku, jak to voní v udírně nebo na pravé domácí zabijačce. V našem muzeu na Letné se snažíme ukázat zemědělství jako vše mezi zemí a talířem, vnímané všemi smysly. Zemědělský den 2. června je jednou z vítaných příležitostí, kdy se lze na naučné stezce dozvědět spoustu nového a zároveň si zpříjemnit den v zajímavém prostředí,“ uzavírá ředitel pražské pobočky NZM Jiří Houdek.

Zemědělský den v Národním zemědělském muzeu v Praze odstartuje v pátek 2. června. Naučná stezka s devíti stanovišti bude připravena pro školy od 9 hodin, pro veřejnost pak od 13 hodin. Pro všechny návštěvníky připraven malý dárek.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

30.5.2017 15.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2