25. 5. 2020

NP Šumava učí děti poznávat přírodu a kvalitu vody

Atraktivní formu vzdělávání pro nejmladší generaci připravila pro letošní rok Střediska environmentální výchovy (SEV) Správy Národního parku (NP) a CHKO Šumava. Informovala o tom dnes mluvčí NP Jana Zvettlerová.

Díky Národnímu programu Státního fondu životního prostředí jsou výukové programy SEV v Kašperských Horách, Vimperku a Stožci pro letošní rok bohatší o novinku zvanou Bionika. Do těchto programů nyní lektoři zařazují senzory, mikroskopy, ale také GPS nebo sněžnice.

„Žáci a studenti mohou například v rámci terénního programu za pomoci přístroje s názvem Pasco zjišťovat vlastnosti vody šumavských řek a pramenů.Přístroj jim umožní změřit kyselost, teplotu, vodivost, zákal a obsah rozpuštěného kyslíku v různých typech vod – a díky tomuto měření mohou účastníci programů popsat životní prostředí vodních rostlin i živočichů,“ sdělila metodička pro SEV Martina Kučerová.

V přírodě budou moci děti používat také další senzorické přístroje, například na měření světelnosti, s kterými mohou zjišťovat rozdíly mezi jednotlivými typy lesa. Jiný přístroj pak účastníkům odhalí průběh fotosyntézy. „Prostřednictvím dalšího nabízeného výukového programu naučíme děti základům meteorologie, a to za pomoci senzorů na měření teploty, tlaku, rosného bodu, vlhkosti i síly větru,“ doplňuje Kučerová.

Učebny SEV jsou nyní nově vybaveny binokulárními lupami a mikroskopy, za jejichž pomoci se děti a studenti podívají například na drobné buňky mechů a lišejníků, na struktury letových orgánů živočichů, či na rozmnožovací části rostlin. Přes mikrokamery pak výsledky bádání mohou děti přenést do počítače a na velké plátno.

„Známým a jistě zajímavým přístrojem je GPS, s kterým se děti naučí orientovat se v přírodě například při vědomostních orientačních závodech. Dále budeme srovnávat rozdíly při orientaci v terénu za pomoci mapy, buzoly, nebo již zmiňovaného přístroje GPS,“  řekla vedoucí IS a SEV ve Stožci Pavlína Krupková.

Děti se mohu v zimě těšit na netradiční soutěže a pohybové aktivity, které v rámci letošních výukových programů na téma „Bionika“ připravují lektorky SEV. „Děti však nebudou lyžovat, ani sáňkovat, ale  “sněžnicovat”,  uzavřela Krupková.

Naše voda

 

 

26.1.2012 11.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31