15. 7. 2020

NP Šumava pořádá výpravy do rašelinišť s průvodcem

Tento pátek a sobotu (21. a 22. září) budou návštěvníky po stezce přes Soumarské rašeliniště u Volar provádět vyškolení průvodci. Informoval o tom mluvčí Správy Národního parku a CHKO Šumava (NP) Pavel Pechoušek.

Pro zájemce to podle něj znamená jedinečnou možnost dozvědět se vše důležité o jedné z nejnavštěvovanějších atrakcí na území Národního parku Šumava. Akce se koná při příležitosti Dnů evropské spolupráce. Stezka přes Soumarské rašeliniště patří již krátce po svém otevření k nejnavštěvovanějším atrakcím na území národního parku. Každý měsíc se po ní projdou tisíce lidí. Ti kdo sem dorazí 21. a 22. září, dostanou možnost projít si revitalizované rašeliniště s vyškoleným průvodcem.

„Po celé dva dny a to v pátek 21. a v sobotu 22. září bude od 10 do 15 hodin na začátku stezky do Soumarského rašeliniště připravený průvodce, který návštěvníkům představí fungování obnoveného ekosystému rašeliniště,“ popisuje Josef Štemberk vedoucí oddělení marketingu Správy NP a CHKO Šumava s tím, že ti co přijdou, se také seznámí s celou historií tohoto území. „Rašeliniště, které je zde od dob ledových začal člověk využívat před dvěma sty lety a intenzivně zde těžil rašelinu. Síla regenerace přírody je ale veliká. Tu sem mohou lidé chodit sledovat dnes,“uvádí Štemberk. Návštěvníci si odnesou zajímavé informační letáky a děti dostanou drobný dárek. „Samolepku skřítka Rašeliníčka, který prý od doby ledové Soumarské rašeliniště obývá,“ usmívá se Štemberk.

Správa národního parku Šumava každým rokem připravuje nejrůznější projekty, podává žádosti o dotace a realizuje řadu akcí s podporou Evropské unie. „Jen v loňském roce jsme získali z programu přeshraniční spolupráce několik desítek milionů korun. Další peníze, které pomohou k rozvoji Šumavy, budeme z evropských fondů samozřejmě čerpat i nadále,“ doplňuje Štemberk. Správa národního parku Šumava každým rokem připravuje nejrůznější projekty, podává žádosti o dotace a realizuje řadu akcí s podporou Evropské unie. „Jen v loňském roce jsme získali z programu přeshraniční spolupráce několik desítek milionů korun. Další peníze, které pomohou k rozvoji Šumavy, budeme z evropských fondů samozřejmě čerpat i nadále,“ doplňuje Štemberk.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR vyhlásilo od středy 19. září v česko-bavorském pohraničí Dny evropské spolupráce. Veřejnost má možnost se až do neděle detailně seznámit s celou řadou úspěšných projektůrealizovaných společně s bavorskými partnery. V rámci Dnů evropské spolupráce bude v St. Oswaldu v Bavorském lese přednáška o výsledcích sedmiletého projektu na sledování pohybu a chování jelenů, rysů a srnčí na hranici Šumavy a Bavorského lesa. Přednáška je ve čtvrtek 20. září od 19 hod. v Muzeu historie lesa (Waldgeschichtliches Museum). Jedním z přednášejících bude i zoolog Správy Národního parku Šumava Luděk Bufka.

V česko-bavorském příhraničí – v celém pásu od Chebu až po Český Krumlov bude v rámci Akce Dny evropské spolupráce prezentováno několik desítek dalších projektů. Zájemci se veškeré podrobnosti dozví na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj (www.mmr.cz).

Naše voda, ilustrační foto Štěpán Rosenkranz, Správa NP a CHKO Šumava

 

19.9.2012 10.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2