26. 8. 2019

V NP Podyjí obnovili dvě studny, připomínají morové rány i pohraničníky

Dvě historické studny obnovili v těchto dnech správci Národního parku Podyjí, vznikla tak i nová odpočinková místa pro návštěvníky. Uvedl to mluvčí parku David Groissmann.

Studna v Trauznickém údolí nedaleko Popic posloužila místním pravděpodobně i v době morových epidemií. Tu nedaleko Podmolí zase využívali pohraničníci střežící neprostupnost železné opony. Lidé se v horkých dnech jejich vodou mohou zchladit. Pitná ale zatím není. Studny začínají znovu fungovat po několika desetiletích.

Studnu na začátku Trauznického údolí naleznete na zelené turistické značce. „Má patrně středověký původ a byla podle legendy využívána občany Popic a Konic při morových epidemiích. Podle historických zdrojů je známo, že její voda pomáhala v době sucha při stavbě Konického kostela,“ řekl vedoucí strážní služby Správy Národního parku Podyjí Petr Lazárek.

Z druhé studny, kterou zájemci naleznou u červené cyklistické trasy nedaleko Podmolí u Pustého rybníka před sjezdem do údolí Žlebského potoka, zase čerpali v minulém století vodu pohraničníci z nedaleké roty.

„Obě studny jsme několikrát pečlivě vyčerpali a vyčistili. Následně jsme je osadili novými poklopy i pumpami. Místa kolem nich jsme pak doplnili lavičkami a stolem pro odpočinek,“ popsal Lazárek.  Rozbor vody u obou studní prokázal, že voda nemá kvalitu pitné vody. Je proto nutné ji zatím používat pouze jako vodu užitkovou k umytí a osvěžení.„Doufáme, že voda se stálým používáním vyčistí. Uvidíme, třeba rozbor v příštím roce ukáže, že voda bude vhodná i k pití,“ dodal Lazárek.

Správci parku věří, že i tak v letošním suchém roce přinesou nově obnovené studny turistům a poutníkům osvěžení a příjemné posezení.

Naše voda, foto: NP Podyjí

15.7.2014 0.44, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1