16. 10. 2018

Nový most přes Moravu mění podobu

Dva důležité mosty přes řeku Moravu čeká demolice, aby místo nich mohly vyrůst nové. Informuje o tom Olomoucký deník.

Zásadní přestavba mostů u Bristolu a na Masarykově třídě, která na dlouhé měsíce omezí Olomoučany, bude přitom součástí protipovodňové ochrany města a měla by začít ještě v letošním roce. Jako první dělníci strhnou konstrukci na Masarykově třídě. Plánovaná podoba nového mostu se však stala terčem silné kritiky olomouckých architektů a radnice se na poslední chvíli rozhodla ji změnit. „Řešení s podélnými betonovými žebry vystupujícími nad vozovku, které předložilo Povodí Moravy, vyvolávalo mezi veřejností i mezi radními značné pochybnosti,“ vysvětlil Jan Holpuch, náměstek olomouckého primátora. Nyní je tak na stole nový návrh z dílny brněnského architekta Antonína Nováka, se kterým se radní seznámili na začátku týdne. Místo středových betonových žeber, která připomínala spíše svodidla na dálnici, vychází nová skica z podoby, kterou měla stavba už v 19. století. Město proto bude připravovat podklady ke spuštění stavby s novým projektem.

Podle Holpucha město postupuje po dohodě s ministerstvem zemědělství a Povodím Moravy tak, aby nebyl ohrožen harmonogram realizace protipovodňových opatření. „Chceme, aby byl most nejen funkční po všech stránkách, ale aby měl také maximální estetickou hodnotu,“ doplnil náměstek Jan Holpuch.

Povodí Moravy nemá k architektonickým změnám podoby mostu výhrady. Klade si však jediný požadavek. „Musí být dodrženy vodohospodářské podmínky, tedy umožnění povodňového průtoku 650 metrů krychlových za vteřinu a bude možné dodržet plánovanou organizaci výstavby, tedy při zachování tramvajové dopravy,“ sdělil Radek Špatka z Povodí Moravy.

Zdroj: Olomoucký deník (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (řeka Morava v Olomouci)

23.5.2014 10.53, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

VÝLOV RYBNÍKA ROŽMBERKVÝLOV RYBNÍKA ROŽMBERK
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >