22. 9. 2018

Novou stezku podél Ostravice zatopila po prvním tání voda

Nová stezka pro pěší v Komenského sadech, vybudovaná v rámci jejich revitalizace, zmizela pod vodou s prvním táním. Píše o tom Moravskoslezský deník s tím, že na toto riziko list v minulosti upozorňoval.

Komenského sady se v posledním půlroce mění doslova před očima. Probíhá tady hned několik projektů, v rámci kterých se zvelebuje park i okolí řeky Ostravice. Právě podél řeky vede nová stezka pro pěší. Deník už dříve upozorňoval na to, že chodník bude často zatopen, a to se také před několika dny potvrdilo, když tající sníh zvedl hladinu řeky. Úzký chodník přímo lemuje koryto řeky Ostravice. Je obložen lomovými kameny zasazenými do hlíny. Stavbyvedoucí brněnské firmy DIS, která stezku pro pěší postavila, už dříve uvedl, že její zatopení skutečně hrozí.

„Kameny jsou spárovány humózním substrátem, což je směs hlíny a písku. Ten to zpevnil. Další věc je, že tam dáme travní semeno. Do několika měsíců spáry zarostou a to také hodně zpevní. Ale zatopení se asi nevyhneme,” řekl Deníku stavbyvedoucí Zdeněk Březina s tím, že kdyby byly kameny zasazeny v betonu, bylo by to skutečně lepší. Protože se chodník nachází v těsné blízkosti řeky, byl podle ostravského magistrátu projektován jako nezpevněná komunikace z přírodních materiálů.

„Kameny tvořící nezpevněnou krajnici jsou zavibrovány a zhutněny do únosného podloží. Spáry mezi nimi jsou vyplněné humusovým štěrkem a následně osety travním porostem, který zajistí celistvost konstrukce nezpevněné krajnice,” uvedl Petr Havránek z tiskového odboru ostravského magistrátu. Se zatopením chodníku se podle něj počítalo už při zpracovávání projektu. „Chodník je však projektován tak, aby vodu bez větších obtíží vydržel,” konstatoval Havránek. Město počítá i s tím, že chodník bude v budoucnu třeba opravit. „Samozřejmě to vyloučit nejde. Ale opravy jsou prováděny na všech komunikacích ve městě,” konstatoval Havránek.

Zdroj: www.denik.cz

 

 

4.2.2013 19.38, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO NECHRANICEVODNÍ DÍLO NECHRANICE
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >