5. 6. 2020

Novela zákona rozšíří prodej výrobků od drobných chovatelů o maso z nutrií

Drobní chovatelé by mohli mít od příštího roku možnost nově prodávat i maso z nutrií nebo balená vejce, nejen výhradně nebalená. Píše o tom týdeník Týden.

Umožňovala by to novela veterinárního zákona, kterou připravuje ministerstvo zemědělství. Ta počítá i s možností, že by myslivci mohli prodávat na tržištích v lese ulovenou zvěř a chovatelé koní by je pak mohli znovu okovávat sami.

Účelem novely je snížit administrativní zátěž chovatelů na minimální míru, která vyplývá z požadavků Evropské unie. V praxi  novela rozšiřuje okruh výrobků pro takzvaný “prodej ze dvora”. Dosud mají zákonem povoleno prodávat pouze drůbež a králíky nebo jejich maso z vlastního chovu. Vejce pak smějí prodávat pouze nebalená. Novela také zpřesňuje požadavky na prodej syrového mléka – podle předkladatelů jej má “oprostit od nadbytečných povinností, co do povinností vzorkování mléka, jeho četnosti a časovosti”.

V připojené novele zákona o ochraně zvířat proti týrání poslanci navrhli zrušit pasáž, podle níž se za týrání považují i podkovářské úkony včetně úpravy kopyt, pokud nejsou prováděny odborně způsobilou osobou. Nyní platná úprava se podle poslanců “projevila jako příliš přísná a zatěžující” a předchozí stav byl dostačující.

Uživatelé honitby by pak měli novelou získat právo prodávat ulovenou drobnou volně žijící zvěř, tedy bažanty, koroptve nebo zajíce, také na tržišti nebo v tržnici. Zatím ji mohou prodávat pouze konkrétnímu spotřebiteli nebo maloobchodnímu prodejci.

Parlament by podle představ poslanců mohl novelu schválit tak, aby nová pravidla začala platit od příštího roku.

Zdroj: www.tyden.cz

7.5.2013 9.21, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5