18. 8. 2019

Novela vodního zákona by výrazně zdražila pitnou vodu v Olomouci

Několik stovek korun ročně navíc by zaplatily rodiny v Olomouci za vodné a stočné, pokud bude schválena připravovaná novela zákona o vodách. Radní proto podle zpravodajství ČTK s úpravou vodního zákona nesouhlasí.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) v novele plánuje zdražit odběry vody z podzemních zdrojů, na které je Olomouc odkázána, na čtyřnásobek do roku 2022. Předpokládá, že vzroste i cena za odběr povrchové vody, kterou si určují jednotlivá povodí. Změny podle ministerstva nebudou mít plošný vliv na výši vodného a stočného. Olomoucká radnice má ovšem opačný názor. „Pokud by byla novela přijata v předložené podobě, měla by velký negativní dopad právě na tzv. olomouckou tarifní oblast, která je víc než z 90 procent závislá v zásobování pitnou vodou na zdrojích podzemní vody,” upozornil náměstek olomouckého primátora Filip Žáček.

Vypočítal, že pokud bude novela vodního zákona schválena, tak čtyřčlenná rodina při průměrné roční spotřebě 132 metrů krychlových by v roce 2017 za vodné a stočné zaplatila o 491 korun víc. V roce 2022 by roční nárůst plateb činil 953 korun. „Jedná se o zásadní věc, která by se v důsledku promítla jak do nákladů města při investicích do vodohospodářské infrastruktury, tak do peněženek občanů,” uvedl Žáček. Připomněl, že do roku 2001 se za čerpání podzemní vody a její vypouštění neplatit žádný poplatek a stát finančně podporoval budování vodohospodářské infrastruktury v obcích. Novela by podle Žáčka mohla zvýšit počet lidí, kteří budou vodu čerpat ze svých studní, takže předchozí investice obcí přijdou vniveč. Olomoucký primátor Antonín Staněk proto na negativní dopady chystané novely upozorní předsedu vlády Sobotku. MŽP svůj návrh na zvýšení poplatků za odběr podzemní vody zdůvodnilo tím, že je to velmi cenná surovina, která je oproti povrchové vodě nenahraditelná. „V důsledku stále většího sucha jí nezadržitelně ubývá, proto je třeba urychleně jednat,” uvedla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

V současnosti činí poplatek dvě koruny za metr krychlový vody na pití a tři koruny za kubík na jiné použití. Zdražovat by se měla postupně, poprvé by měla cena stoupnout v roce 2017, kdy má novela začít platit. Společnosti by podle Roubíčkové měly postupně přecházet k odběrům povrchové vody. Podle předsedy představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR Františka Baráka ale v některých případech nebude přechod na povrchovou vodu technicky možný a cena vody tak poroste. Navíc podle něj nepovede zvyšování poplatků u obyvatelstva k poklesu spotřeby vody.

ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

10.2.2016 16.51, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1