22. 8. 2019

Nové vodní nádrže by chtělo Rakovnicko co nejdříve

Vodní nádrže, které by mohly vzniknout u obce Šanov a Senomaty kvůli lepšímu zadržování vody v krajině, zřejmě jen tak nevzniknou. Poukazuje na to Rakovnický deník s tím, že rakovnický region ohrožuje sucho stále více.

Jak ale nedávno uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka, vodní nádrže se nezačnou stavět za jeho působení a ani nejspíše za působení jeho nástupce. „Vytipovali jsme ty nejhůře ohrožené oblasti (patří tam oblasti Moravy a také Rakovnicko, pozn. red.), kde nám chybí voda jak pro zemědělce, tak pro lidi, abychom, když už tam neprší měsíc a půl, abychom tam vodu zkrátka dodali,” řekl Jurečka. V budoucnu by pak jen na Rakovnicku, a to především v jeho západní části, měla vyrůst vodní nádrž u obce Senomaty na Kolešovickém potoce a poté také u obce Šanov.

Starosta městyse Senomaty Tomáš Valer pak Rakovnickému deníku řekl, že výstavba vodních nádrží se řeší již dlouhodobě, a to na základě studie z roku 2005. V ní se dokonce uvažovalo o vybudování sedmi vodních nádrží. Ovšem na základě proveditelnosti zůstala možnost na realizace pouze u dvou výše zmíněných vodních nádrží. „My s výstavbou vodní nádrže na Kolešovickém potoce počítáme i v územním plánu obce z roku 2008,” reagoval na dotaz Rakovnického deníku starosta Tomáš Valer. Ačkoli se obvykle proti výstavbě vodních nádrží bouří nejen ochránci přírody, ale i místní, v Senomatech s tímto záměrem problém nebyl. „Informovali jsme o záměru prostřednictvím obecního tisku. Nesetkali jsme se s žádnou negativní reakcí. Obyvatelé plně chápou situaci a vědí, že je to zde s dešťovými srážkami špatné,” řekl starosta Senomat.

Hlavním investorem stavby by mělo být Povodí Vltavy. V projektu se dokonce píše o termínu realizace v roce 2019. Podle starosty Tomáše Valera se samotnou výstavbou vodní nádrže problém nebude, ta by měla trvat podle jeho odhadu necelý rok, ovšem na delší dobu je spíše výkup nutných pozemků.”

Zdroj: Rakovnický deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (porosty chmele na Rakovnicku)

 

24.2.2016 10.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1