31. 5. 2020

Nové referendum o přehradě v Heřminovech nebude

Senát nejvyššího správního soudu nedávno zamítl kasační stížnost, kterou se přípravný výbor v Nových Heřminovech domáhal uspořádání nového obecního referenda měnící stávající odmítavý postoj k přehradě. Informuje o tom Bruntálský a krnovský deník.

Vše začalo v roce 2008, když heřminovští občané v referendu dali najevo, že se stavbou nádrže na svém území nesouhlasí. Tento výsledek referenda je závazný pro tehdejší, současné i budoucí zastupitele i starosty.Jedinou možností, jak změnit postoj vedení Nových Heřminov k přehradě, je nové referendum, ve kterém jim občané svým hlasováním určí jiné zadání. Vyhlášení nového referenda by ale bylo popřením výsledku původního referenda, takže samotná obec ho sama od sebe iniciovat nehodlá.

Za této situace místní občané Jiří Pavelka starší, Rastislav Vlček a Kateřina Beránková založili přípravný výbor, usilující o vypsání nového referenda. Argumentují, že během pěti let od posledního referenda možná už někteří místní občané změnili na přehradu názor, když jim Povodí Odry představilo nabídku kompenzačních opatření. Přípravný výbor ke svému návrhu na nové referendum přiložil podpisové archy se jmény 67 občanů Nových Heřminov, kteří tuto iniciativu podpořili. Získal podpisy třiceti procent voličů a tím splnil základní podmínku danou zákonem. Vedení obce návrh prostudovalo a pak vyzvalo přípravný výbor k odstranění zjištěných závad. Ty byly podle právníka obce natolik zásadní, že znemožňují vypsání referenda. Přípravný výbor ale výzvu obce ke zjednání nápravy neakceptoval. Zastánci nového referenda jsou přesvědčeni, že jejich návrh je bezchybný, a proto se obrátili na Krajský soud v Ostravě.

Zdroj: Bruntálský a krnovský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

24.6.2014 7.11, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31