4.1.2019 9.32, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Nové opatření MZe má zlepšit kvalitu zemědělské půdy
Zemědělcům se zpřísnily od letošního roku podmínky pro pěstování plodin. Připomíná to Český rozhlas Brno s tím, že takzvané monokultury, kdy na velkých plochách zemědělci pěstují pouze jednu plodinu, budou moct zemědělci vysazovat jen maximálně na ploše do 30 hektarů.
Z České republiky by tak měly vymizet dlouhé lány jednoho druhu rostliny. Důvodem pro zavádění těchto opatření je snaha zlepšit stav krajiny a zadržet v ní více vody. Ministerstvo zemědělství (MZe) chce tímto – již vládou schváleným návrhem – donutit zemědělce, aby přestali na velkých lánech pěstovat jednu plodinu, jako například řepku nebo kukuřici. Pokud i nadále budou zemědělci na takto nepřerušovaných polích o rozloze větší než 30 hektarů hospodařit, nebudou mít nárok na některé hlavní dotace.
Podle MZe se budou nová pravidla týkat přibližně 2 300 zemědělských podniků a asi 600 tisíc hektarů polí. Konkrétně se nařízení vztahuje na takzvané půdní bloky, které jsou z části ohrožené erozí – buď více než dvěma hektary nebo polovinou půdního bloku. Podle ministerstva je to přibližně čtvrtina veškeré orné půdy v České republice.
Lán pole bude muset zemědělec rozdělit a pěstovat na něm více druhů rostlin. Druhou možností je, ho rozčlenit takzvanými ochrannými pásy. Ty oseje půdě prospěšnými plodinami, například to mohou být pícniny. V našich podmínkách třeba jetel nebo vojtěška. Díky nim by půda, a tím pádem také plodiny měly lépe vzdorovat suchu. Zároveň by měly přispět v prevenci před povodněmi. Nové postupy budou závazné od roku 2020.
Zdroj: http://brno.rozhlas.cz/nove-opatreni-ministerstva-zemedelstvi-ma-zlepsit-kvalitu-zemedelske-pudy-7717335, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
4.1.2019 9.32, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy