15. 11. 2019

Norské fondy využívá KRNAP také pro monitoring vodních ekosystémů

Krkonoše navštívila velvyslankyně Norského království v České republice paní Siri Ellen Sletnerová. Informoval o tom mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Důvodem návštěvy velvyslankyně byla skutečnost, že Správa KRNAP úspěšně čerpá finanční podporu svých projektů z tzv. norských fondů a velvyslankyně se tak chtěla seznámit s jejich obsahem. „Naše projekty realizované prostřednictvím norských fondů jsou našimi partnery na ministerstvech a norskými partnery vnímány jako velmi kvalitní a úspěšné, proto projevila paní velvyslankyně přání seznámit se s konkrétními projekty na místě samém,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. „Krátce jsme představili všechny aktivity, které v rámci projektů realizujeme a návštěvu její excelence jsme zakončili v Krkonošském muzeu ve Vrchlabí představením pracoviště digitalizace zřízeného díky projektu Krkonoše – člověk a příroda.“ dodal Hřebačka.

To má za rok svého provozu zdigitalizováno na 16 000 sbírkových položek, které jsou obvykle uloženy v muzejních depozitářích a nejsou veřejnosti přístupné. Absolutní číslo nafocených předmětů je však mnohem vyšší, neboť například sbírková položka „lišejníky“ čítá na 100 samostatných předmětů. Fotografie předmětů jsou průběžně publikovány na on-line katalogu (http://bachserv.krnap.cz:8080/vademecum/), kde si zájemci mohou tyto předměty prohlédnout.

Správa Krkonošského národního parku realizuje tři projekty podpořené grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Jedná se o Monitoring evropsky významných druhů šelem ve vybraných lokalitách soustavy Natura 2000 se zaměřením zejména na rysa ostrovida, dále projekt Aktuální stav poškození lesních a vodních ekosystémů na území EVL Krkonoše a harmonizace základní monitorační sítě pro sledování jejich vývoje jako nezbytného podkladu pro managementová opatření k posílení jejich stability a biodiverzity, který zjišťuje stav poškození lesních a vodních ekosystémů v Krkonoších. Poslední projekt Krkonoše – člověk a příroda zvyšuje informováním různých cílových skupin povědomí o jedinečnosti Krkonoš.

Bližší informace o realizovaných projektech lze najít na http://www.krnap.cz/evropske-projekty/ v sekci EHP fondy.

Naše voda, foto KRNAP

 

26.1.2016 11.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ETIOPIE - VODA PRO AFRIKUETIOPIE - VODA PRO AFRIKU
NADAČNÍ FOND VEOLIA

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Listopad 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1