18. 9. 2020

Noodling – technika lovu sumců i výraz pro zlatokopectví

Zejména rybáře by mohlo zajímat odtajnění slova „noodling“, což je výraz pro lov sumce holýma rukama v USA. Píše o tom facebooková verze portálu Naše voda.

Kořeny tohoto způsobu lovu nalezneme na americkém jihu a středozápadu, kde tímto způsobem lovili sumce v období Velké hospodářské krize. Dovednost techniky se často dědila z generace na generaci – noodling je totiž i nebezpečný. Důsledkem bývají povrchní řezy a poranění, rizikem je i ukousnutí prstu nebo infekce. Při lovení může dojít k utonutí, jelikož pod vodou mohou být různé kameny, kmeny, kořeny a větve stromů, do kterých se může lovec zamotat, případně se o ně zranit. V řadě amerických vod mohou navíc číhat aligátoři, kajmani, jedovatí hadi nebo nebezpečné ryby, které mohou přebývat v opuštěných sumčích dírách. Praktikovat tento způsob lovu je tak pro jednotlivce velké riziko, proto by při něm mělo být na místě přítomno více osob. Lov sumce holýma rukama vychází ze zkušenosti, podle níž se sumec při rozmnožování přesouvá do klidnějších vod, kde klade pod podemletými břehy s dostatkem úkrytů (kořeny, rostliny, díry) samice jikry, které samec hlídá. Pokud sumčího samce někdo uloví, nemají šanci přežít. Proto je v některých státech tento způsob lovu nezákonný z důvodu ohrožení sumčí populace.

Na opačné straně zeměkoule – v Austrálii, ale výraz noodling znamená něco úplně jiného. Tam jde o výraz pro opakované prosévání suti a hledání vzácného kousku kamene (obvykle australského opálu), který při těžbě unikl pozornosti. I k tomu se standardně používá těžká technika, ale zejména turisté si rádi „zahledají a zakopou“ ručně.

Lov sumce holýma rukama ukazuje také ilustrační video, které najdete na facebookové verzi portálu Naše voda.

Zdroj: Facebook Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

14.7.2014 8.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4