3. 6. 2020

Netradiční průběh zimy přináší komplikace rybářům a ohrožuje jarní výlovy

Ačkoli řada lidí mírnou zimu uvítala, provozovatelům lyžařských areálů a také rybářům přidělala vrásky na čele. Připomíná to vysílání České televize.

Na jihu Čech podle televize sice začaly jarní výlovy rybníků, provází je ale kritický nedostatek vody. Nejhorší situace je ve vyšších polohách Jindřichohradecka, kde zhruba třetinu plánovaných výlovů zrušili. Na Písecku zase ryby z komorových rybníků bez ledu decimují hejna migrujících kormoránů. Ryby jsou ale po mírné zimě zatím v dobré kondici, lidé si je mohou koupit na sádkách i na hrázích rybníků.

Aktuální průzkum portálu Naše voda ale zjistil poněkud jinou skutečnost. Jednak, že prakticky ve všech případech jarních výlovou rybníků se s účastí veřejnosti a prodejem ryn na hrázích nepočítá, jednak je v současné době většina plánovaných výlovů zrušena nebo zatím není vzhledem ke klimatickým podmínkám stanoven termín výlovů.

Do rybníků, které rybáři na podzim lovili, natekla v průměru asi třetina vody. “Přes 30 procent rybníků proti plánu na jaře lovit vůbec nebudeme. Ryby by nebylo kam přendat, byť víme, že tam, kde jsou, nám vyrostou méně nebo vůbec, protože jich je tam moc,” uvedl výrobní ředitel Rybářství Kardašova Řečice Ladislav Štercl. Pokud v nebližší době nezačne pršet, budou podle něj rybáři kvůli suchu potřebovat pomoc od státu podobně jako zemědělci. Produkce ryb výrazně klesne.

“Vody je katastrofální nedostatek, bude problém, když nezačne pršet,” konstatoval ředitel Školního rybářství v Protivíně na Písecku Václav Šrámek.  Rybníky jsou letos bez ledu, predátoři tak mají podle něj otevřené dveře k rybám. “Máme je v malých, komorových rybnících, takže je to de facto prostřený stůl. Decimují je stohlavá hejna migrujících kormoránů, i proto chceme zhruba stovku rybníků slovit co nejdříve,” dodal.

K tomu lze podotknout, že stejně jako na podzim  připravuje i v případě jarních výlovů portál Naše voda seznam lokalit a termínů, kde a kdy se budou ryby lovit. Jak ale již bylo řečeno, v současné době je ale k dispozici velmi málo kon krétních údajů.

Zdroj: Česká televize a portál Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

7.3.2014 10.41, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5