17. 8. 2018

Není sníh ani voda v řekách. Hrozí sucho, varují experti

Ač se zdá, že dosavadní průběh zimy je v normálu a navíc i dost pršelo, experti varovně zvedají prst. Připomíná to olomoucká mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že zásoba vody ve sněhu je podle nich kriticky malá, a jestli se to nezmění, deficit podzemních vod se ještě prohloubí.

Průtoky řek výrazně pod průměrem, k tomu prakticky nulová nebo jen minimální zásoba sněhu, která při jarním tání významně dotuje především podzemní zdroje vody. Ačkoli zima v Olomouckém kraji vypadá z hlediska srážek velmi dobře, čísla říkají opak. Pro region je to dobrá i špatná zpráva současně – i v případě rychlého odtávání sněhu za současného stavu prakticky nehrozí povodně. Zato je jasné, že pokud mohutně nenasněží, bude se v regionu dál prohlubovat deficit podzemních vod a hrozí další sucho. Právě to dělá starosti hydrologům, klimatologům i zemědělcům.   Oproti loňskému roku má letošní zima štěstí alespoň na vydatné a opakující se deště, ty ale zásoby podzemních vod nespasí. Také řeky její dostatečný přísun prozatím nevykazují.

„Konkrétně Romže ve Stražisku a Třebůvka je jen mírně nad polovinou dlouhodobého měsíčního průtoku, Bečva v Dluhonicích je na zhruba dvou třetinách průměru, Desná v Šumperku pak na 87 procentech,“ vypočítává mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Také Morava v Olomouci a Bystřice ve Velké Bystřici podle něj vykazují jen lehce nadprůměrné hodnoty. Dobře je na tom pouze Oskava v Uničově, ve které nyní protéká zhruba o třetinu více vody, než je v tuto dobu běžné.

Olomoucký kraj nemá ani nijak velkou zásobu vody ve sněhu, která významně promlouvá do celkové bilance na jaře, kdy při tání dotuje řeky i podzemí. Většina regionu je totiž buď téměř, nebo zcela bez sněhu. „Obecně můžeme říct, že současné zásoby vody ve sněhu nepředstavují ani v případě rychlého odtávání riziko povodní. Na druhou stranu, pokud nepřipadne větší množství sněhu, bude zásoba vody v povodí Moravy minimální. Bohužel sněhu je ještě méně než v loňském roce,“ uvedl Chmelař.

Co podle odborníků letos pomohlo, jsou oproti jiným zimám vydatné deště, které navíc kraj zasáhly opakovaně.„Nebýt dešťových srážek, tak je množství vody opět pod průměrem. Díky dešťům jsme se dostali alespoň na dlouhodobý průměr,“ srovnává ostravský klimatolog Pavel Lipina. Jak ale dodává, ani průměrné množství srážek v tomto období nemůže pomoci vylepšit hladinu podzemních vod, která dlouhodobě klesá. „Pokud ještě nenapadne větší množství sněhu a nebude v něm dostatečná zásoba vody, deficit spodních vod se bude dál prohlubovat,“ uvedl Lipina.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Olomoucký kraj, (kráceno) ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

20.2.2018 8.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Kalendář

<< Srpen 2018 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Fotoblog

více >

Přírodní rameno Dyje v lednickém areáluPřírodní rameno Dyje v lednickém areálu
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >