15. 11. 2018

Nekvalitní voda, nebo jen trik prodejců?

Údajně nekvalitní pitná voda se stala v Hostěradicích u Miroslavi předmětem sporu, který musely rozsoudit až testy nezávislé laboratoře. Informuje o tom týdeník 5plus2.

“Mým rodičům zavolala paní nabízející bezplatný rozbor vody. Řekla jsem si, proč ne. Tušila jsem ale, že za tím něco bude,” popisuje obyvatelka Hostěradic, která si z obavy před možnými reakcemi nepřála zveřejnit své jméno. Redakce jej však zná. Pracovník firmy rozbor skutečně provedl. Následně přidal nabídku speciálního filtru. “Tvrdil, že voda z obecního vodovodu je špatná. Když jsem se ho ptala, kolik by to zařízení stálo, řekl, že jako výměna oken. Protože jsem nechtěla, aby na takovou nabídku někdo další, zejména ze starších místních, naletěl, upozornila jsem na prodejce starostu,” vypráví žena.

Poté, co z amplionů ve vsi zaznělo ujištění, že místní voda je v pořádku a Hostěradičtí si nemusí kupovat filtry za desetitisíce korun, navštívil zástupce liberecké firmy Aquel Bohemia starostu. Požadoval, aby mohl odebrat vzorek vody přímo u něho doma. Rozborem v nezávislé laboratoři chtěl dokázat, že voda, která místním teče z kohoutků, nesplňuje hygienické normy. Odebrání vzorku vody starosta odmítl

“Víme, že tu máme tvrdší vodu, ale s tím nic nenaděláme. Máme také udělenou výjimku na uran. Všechny hygienické normy ale splňujeme. Nelíbilo se mi, jak se zástupce firmy choval a odebrat vodu jsem mu neumožnil,” líčil starosta Hostěradic Marek Šeiner.

Prodejci se nakonec podařilo získat vzorek v jiné místní domácnosti. Ten pak putoval do brněnské laboratoře. “Náš poradce při orientačním testu vody zjistil přítomnost dusičnanů v hodnotách, které překračují povolenou mez pro pitnou vodu. V žádném případě ale netvrdil, že voda z místního vodovodního řádu je závadná,” bránil postup zástupce firmy obchodní ředitel společnosti Aquel Ladislav Czetli.

Firma prodávající filtry, které mají z vody odstranit všechny nežádoucí příměsi, upozorňuje, že kvalita vody v Hostěradicích povážlivě kolísá. “Každá zpráva o rozboru obecní vody obsahuje odlišné hodnoty. Právě u dusičnanů je rozdíl i o více než sto procent. Na kvalitu vody má vliv více faktorů – roční období nebo zemědělství,” konstatoval Czetli.

Redakce 5plus2 oslovila hygienika, aby výsledky květnových testů hostěradické vody posoudil. Ten upozornil na vyšší koncentraci uranu, jehož nadlimitní množství může způsobit poškození ledvin. “Do konce roku 2014 má provozovatel čas na instalaci technologie, která koncentraci uranu sníží pod doporučenou hodnotu. Ale výsledky jsou vyhovující a splňují vyhlášku ministerstva zdravotnictví,” shrnul Miroslav Staněk z krajské hygienické stanice.

I v dalších obcích na Znojemsku řeší kvalitu vody, strašákem je zejména tvrdost. Někde se rozhodli zakoupit speciální filtry. Například mikulovický starosta má informace, že si lidé přístroje ke zlepšení vody brali. V Přeskačích tyto přístroje také nezavrhují. “Máme opravdu špatnou vodu, která obsahuje hodně dusičnanů. Tento problém ale řešíme s Vodohospodářskou technologií Brno,” informoval starosta Emil Otoupal.

Návrhy na koupi podobných přístrojů si vyslechli před několika lety třeba i v Jaroslavicích nebo Blížkovicích. “Asi před dvěma roky tady něco podobného nabízeli, ale vyběhli jsme s nimi,” řekla starostka Blížkovic Šárka Ježková.

Policisté žádné stížnosti na prodejce vodních filtrů neobdrželi. “Lidé by ale měli být opatrní, pokud se někoho rozhodnou pozvat domů,” varovala mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Zdroj: www.5plus2.cz

16.8.2013 10.32, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Kalendář Akcí

<< Listopad 2018 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Fotoblog

více >

VÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNOVÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNO
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >