2.9.2023 0.04, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Některá koupaliště pro letošek už zavřela, jiná trápí zhoršená jakost vody
Kvalita vody v některých českých koupalištích je na konci letních prázdnin zhoršená. Důvodem bývá zvýšený výskyt sinic či chlorofylu. Přesto zůstává dost možností, kde se lze vodním radovánkám oddávat bez obavy ze zdravotních následků. Část z koupališť už ale pro letošek zavřela. Jejich provozovatelé v Libereckém kraji sezonu hodnotí jako spíše podprůměrnou, a to kvůli studenému červnu a deštivému období v půli prázdnin.
Ve středních Čechách se mírně zlepšila jakost vody v jezeře Ostrá na Nymbursku, kde hygienici minulý týden zakázali koupání. Nyní je kvalita vody ohodnocená stupněm čtyři na pětibodové škále. Kvůli masivnímu výskytu sinic a chlorofylu ale hygienici koupání nadále nedoporučují. Osprchovat po koupání by se měli citliví lidé na Orlíku, kde nadále platí mírné zhoršení kvality vody. Další středočeská přírodní koupaliště mají většinou výbornou vodu ke koupání.
V Plzeňském kraji jsou před posledním prázdninovým víkendem stále dobré podmínky ke koupání v boleveckých rybnících v Plzni či na hrázi přehrady Hracholusky. Zhoršenou jakost vody mají Hracholusky ve střední a horní části, rybník Babylon na Domažlicku či jezírka Škodaland a Košutecké jezírko v Plzni. Podle hydrobiologa Jindřicha Durase nelze rozhodně ke koupání doporučit ani přehradu České údolí u Plzně.
V Karlovarském kraji má ke konci letních prázdnin vodu vhodnou ke koupání většina přírodních koupališť. Výjimkou je Velký rybník u Hroznětína na Karlovarsku, kde je už od začátku července zákaz koupání. Špatná voda je také v přehradě Skalka.
Ve sledovaných nádržích na jihu Čech je kvalita vody v posledních dnech spíš horší. V nádrži Orlík u Podolska na Písecku, kde platil většinu sezony zákaz koupání, se ale zlepšila. Nevhodná ke koupání zůstává voda u rekreačního střediska Radava na orlické přehradě, ve Staňkovském rybníce na Jindřichohradecku a v sousedním rybníce Hejtman.
Za nevhodnou ke koupání označují hygienici také Nechranickou přehradu na Chomutovsku. Voda v ní neodpovídá hygienickým požadavkům a pro rekreanty představuje zdravotní riziko. V jezeře Chmelař na Litoměřicku kvůli zhoršené kvalitě vody hygienici doporučují lidem, aby se po koupání osprchovali. Zhoršená kvalita vody je také v nádrži Varvažov na Ústecku.
V Libereckém kraji je voda ve většině nádrží i na konci prázdnin výborná. Letošní sezona přesto bude pro provozovatele koupališť spíše podprůměrná. Podle Petra Poldy z městského koupaliště Sluníčko v Liberci – Vratislavicích byl příčinou slabší návštěvnosti hlavně studený červen a pak zhruba třítýdenní chladné a deštivé období na přelomu července a srpna. Obdobně sezonu zhodnotil i provozovatel koupaliště v Maškově zahradě v Turnově Jiří Veselka. Pro toto koupaliště bude letošní sezona nejspíš třetí nejhorší v jeho osmileté historii.
Činnost ukončila rovněž některá koupaliště v Královéhradeckém kraji. Ve čtvrtek skončila koupací sezona na nádrži Pecka na Jičínsku. Dnes provoz ukončilo umělé koupaliště v areálu Barešův ranč v Lužci nad Cidlinou na Hradecku. V pátek se budou moci lidé naposledy vykoupat v Hostinném na Trutnovsku.
Na Vysočině se v posledním prázdninovém týdnu zhoršila kvalita vody v několika přírodních koupalištích. Nevhodné ke koupání jsou podle aktuálních informací krajských hygieniků přehrada Trnávka, Břevnická nádrž a rybníky Ředkovec a Medlov. Zákaz koupání hygienici prodloužili u přehrady Sedlice na Pelhřimovsku a v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku.
Na severu Moravy je nadále nevhodná ke koupání voda ve vodní nádrži Čerťák na Novojičínsku. V Lučině, Soběšovicích a Dolních Domaslavicích u přehrady Žermanice na Frýdecko-Místecku je stále koupání zakázáno. Důvodem je velký výskyt sinic.
Zvýšený výskyt sinic a chlorofylu trápí také Brněnskou přehradu. Obdobná situace je i ve vodních nádržích Letovice a Palava na Blanensku. Zvýšený obsah chlorofylu hygienici evidují také ve vodní nádrži Lučina na Hodonínsku.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
2.9.2023 0.04, Rubrika: Čistota vody a rekreaceAktuality

Také letos poplavou ve Vltavě „osvícení otužilci“
Akt. 29.9.2023 8.27Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

MŽP navrhlo zásady regulace pro vodní mor i raka pruhovaného
Akt. 29.9.2023 7.44Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony