24. 7. 2019

Nejvyšší správní soud vrátil zpět do hry devítimilionovou pokutu

Nejvyšší správní soud (NSS) vrátil zpět do hry devítimilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro společnost Vodovody a kanalizace Pardubice. Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na webu NSS, kde ale zatím není zveřejněno odůvodnění. Pokutou za údajné chyby v tendru za 300 milionů na modernizaci biologické čistírny odpadních vod v pardubické části Semtín se bude znovu zabývat Krajský soud v Brně. Šlo o jednu z nejvyšších pokut za veřejné zakázky v historii.

Krajský soud v Brně už měl případ jednou na stole. Loni v srpnu pokutu zrušil, což se ale nelíbilo ÚOHS, který podal úspěšnou kasační stížnost k NSS.

Vodárenská společnost podle ÚOHS chybovala, když ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek neuvedla, jak dospěla k závěru, že mimořádně nízké nabídkové ceny uchazečů jsou opodstatněné – vysvětlení nabídek uchazečů vodárenská firma akceptovala. Tím se podle antimonopolního úřadu postup vodárenské společnosti stal nepřezkoumatelným a netransparentním.

Vodovody a kanalizace Pardubice vyzvaly po otevření nabídek hned čtyři uchazeče ke zdůvodnění mimořádně nízkých cen. Podle ÚOHS je ale v protokolu o jednání hodnotící komise i ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek jen stroze uvedeno, že hodnotící komise se otázkou zdůvodnění mimořádně nízkých nabídkových cen zabývala a akceptovala je. Blíže se k výsledkům posouzení, tedy z jakého důvodu shledala zdůvodnění mimořádně nízkých nabídkových cen opodstatněnými, nevyjádřila.

Vodovody a kanalizace Pardubice uzavřely smlouvu s vybranou firmou ještě před rozhodnutím ÚOHS. Úřad to kritizoval. ÚOHS tuto skutečnost údajně zohlednil při stanovování výše ukládané sankce. Vodovody a kanalizace ale tvrdily, že smlouvu uzavřít musely, aby stihly termíny pro čerpání peněz z dotací. Vodárny čistírnu odpadních vod vlastní, koupily ji od chemičky před sedmi lety za 485 milionů korun. Její modernizace měla zlepšit životní prostředí, zvláště kvalitu vody v Labi.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

22.9.2015 0.59, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4