3. 7. 2020

Z největšího rybníka Vyškova zmizelo po třiceti letech bahno

Po třiceti letech se největší vyškovský rybník Kačenec dočkal odbahnění. Upozornil na to deník Mladá fronta Dnes s tím, že rybářům začne v nové čistší podobě sloužit už na začátku června.

Počítá se přitom i s tím, že by ho k rekreaci využívali ti Vyškované, kteří udici a vlasci příliš neholdují. „Kačenec už je celý napuštěný a zarybněný. Prvního června začneme chytat,“ hlásí pro rybáře nejdůležitější informaci předseda vyškovské organizace Moravského rybářského svazu Radislav Kotík.

Aby mohli rybáři ponořit své udice do čisté vody, museli nejprve rybník na dobu od října do února vypustit. Poté nastoupila těžká technika a odbagrovala z něj téměř sedmdesát tisíc kubíků bahna. „Bylo to nutné, naposledy se rybník takhle důkladně čistil před třiceti lety. Bahna už tam proto bylo příliš a voda zahnívala, “vysvětluje nutnost akce za osmnáct milionů korun Kotík.

O odbahnění se za dvoutřetinového přispění dotace z ministerstva zemědělství postarala vyškovská radnice. Ta si od toho slibuje, že by se Kačenec v budoucnu mohl stát rekreační zónou pro Vyškovany. „Už letos chceme vybudovat kolem rybníka zpevněné cesty. Zároveň také zadáme studii, která by nám měla napovědět, jak by šel rybník více přiblížit lidem,“ vysvětluje současný stav místostarosta Vyškova Roman Celý. Ačkoli by po vyčištění voda mohla být vhodná i ke koupání a někteří Vyškované se na tuto možnost už i ptali, masový příliv plavců neočekává. Otázkou nyní je, zda se odbahnění dočká i vedlejší a menší nádrž, takzvaný Kačenec I.

„O to se teď budeme snažit. Je to totiž logické už proto, že rybníky jsou kaskádové. A mohlo by se tedy stát, že by špinavá voda z jedničky přetékala do čisté dvojky,“ dodal Celý.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta Dnes – jižní Morava

 

12.5.2012 14.58, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2