19. 7. 2019

18.8.2011 20.00, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Nejlepším vinařem ČR je Miroslav Volařík z Mikulova

V pořadí 9. ročník národní soutěže vín Makro Vinař roku 2011 zná svého vítěze -prestižní titul Makro Vinař roku 2011 získal 18. srpna v prostorách Paláce Žofín Miroslav Volařík z Mikulova.

Vinařství Volařík sídlí v Mikulově, kde obhospodařuje celkem 15 vinic o celkové rozloze 68 hektarů. Většina vinic leží na teplých svazích Pálavských vrchů, na samém jihu Moravy. Miroslav Volařík pokračuje v rodinné tradici již od dob Leopolda Volaříka, který začal obhospodařovat vinohrady po druhé světové válce.

Na druhém místě se v uznávané národní soutěži vín umístil Pavel Kosík z Tvrdonic. Třetí místo obsadil Miloš Michlovský z vinařství Vinselekt Michlovský v Rakvicích.

„O výsledku rozhodla porota složená jak z tuzemských, tak ze světových degustátorských odborníků,“ řekl Petr Marek, ředitel soutěže Makro Vinař roku. „Mezi nimi kraloval významný obchodník s vínem a Master of Wine, pan John Avery z Velké Británie. Vedle něj v odborné porotě zasedali další dva špičkoví degustátoři Elsie Pells z Jihoafrické republiky a Ralf Anselmann, který je držitelem titulu Vinař roku 2010 v Německu,“ dodal Marek. Finálové komisi předsedal stejně jako loni jeden z nejlepších českých sommeliérů Ivo Dvořák. V zahraniční komisi, kterou nominoval John Umberto Salvi, dále zasedala Natasha Hughes, britská novinářka.

Hodnotitelé z České republiky byli Klára Kollárová, hlavní sommelierka La Degustation Bohême Bourgeoise, Josef Valihrach, vinař a držitel titulu Vinař roku 2009 a Vinař roku 2010, Štěpán Mlejnek, hlavní sommelier Bílkova 13 a Michal Šetka, šéfredaktor časopisu WINE & Degustation. Finálová komise tak byla oproti loňskému roku obměněna.

Na všechna oceněná vína mají vinaři, kteří uspěli, právo umístit zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili.

Do letošního devátého ročníku soutěže, který vyvrcholil v Paláci Žofín na slavnostním galavečeru, přihlásili vinaři rekordních 528 vzorků vín, v loňském roce jich bylo 496. Hodnocení vzorků bylo dvoukolové, aby byla zajištěna vyšší objektivita. Téměř stovka odborných degustátorů hodnotila kolekce minimálně pěti druhů vín každého vinařského podniku. Každý přihlášený vinař musel dodat pět druhů vína po šesti lahvích.

Vítězné kolekce se dají jako každým rokem zakoupit v Českém archívu vín. Novinkou oproti předchozím ročníkům je zařazení kolekcí od vinařů, kteří obsadili první až třetí místo, do prodeje v obchodech společnosti Makro Cash & Carry, a to od letošního září.

V rámci slavnostního vyhlášení byla kromě prvních třech míst vyhlášena také cena za tradiční a přírodní postupy ve vinařství, kterou získal Josef Abrle z Pavlova. Do Síně slávy českého a moravského vinařství byl uveden vinař Miloš Michlovský z Rakvic.

Soutěž Makro Vinař roku je nezávislá soutěž českých a moravských vín, která si klade za cíl hodnotit vinaře a vinařství podle kvality produkovaných vín. Je otevřena všem producentům z ČR bez jakéhokoli omezení. Organizátorem soutěže je Český archiv vín – společnost zajišťující servis vín pro gastronomii po celé ČR. Partnerem letošního 9. ročníku soutěže je společnost Makro Cash & Carry ČR.

Přihlášky, statut a další informace lze nalézt na webové adrese www.vinarroku.cz

Naše voda

 

18.8.2011 20.00, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4