17. 7. 2019

Nejen po městských řekách mohou v budoucnosti jezdit “SeaBubbles”

Většina velkoměst jsou velkoměstem právě proto, že mají svou řeku. Osvědčilo se to kdysi a mělo by tomu tak být opět. Jak přitom informuje populárně-vědecký server osel.cz, přispět k tomu chce Alain Thebault svými rychlými vodními taxíky SeaBubble.

První mini-flotila autonomních okřídlených plavidel by se měla veřejnosti představit v Paříži na Seině už příští rok. Neméně zajímavé na těchto přibližovadlech s integrovaným kapitánem bude, že admirála jim má dělat náš chytrý mobil. Nejnovější vizi svých futuristických lodiček tvůrci pojmenovali „mořskými bublinami“. Při plavbě se jim bude kabina s cestujícími zvedat nad hladinu. I když plavidla na obrázcích dojem aerodynamicky moc nevyvolávají, opak je pravdou. Pod vodou budou mít ukryta křídla, která jim dovolí být rychlejší, než konkurence v podobě člunů klasické koncepce a nebudou dělat hluk.

Thébaultovy bubliny budou maximálně pro čtyři cestující. Novinkou je i to, že zatímco Rakety vyžadují 5 členů posádky a vratké plachetnice zvládnou jen ti nejzkušenější z nejzkušenějších, bubliny budou pro širokou veřejnost. Budou se řídit samy. Pohánět je budou elektromotory. Cestovní rychlost má být okolo 48 km/h.

Odborníci na budování dopravních sítí velkoměst si myslí, že Thébaultův nápad má velkou šanci se ujmout. Jednak proto, že z bublin nebude hrozit vytékání oleje a přitom budou rychlé. SeaBubbles mohou být zcela autonomní, jako již jsou auta bez řidiče. Při čekání na pasažéra si samy podle potřeby budou zajíždět do dobíjecí dokovací stanice. Existenci SeaBubbles by uvítali jak ekologové, tak ti, co mají na starost stav vodních kanálů. Nejde tu o nulové emise (jak se u aut na baterky rádo skloňuje) ale o to, že klasické čluny při stejných rychlostech dělají velké vlny a tak mnohem více devastují a erodují říční břehy a to i se vším, co na nich žije.

Jachtař Alain Thébault spolu s Andersem Bringdalem, námořníkem a surfařem založili společnost SeaBubbles před několika měsíci a již disponují kapitálem ve výši 500 000 dolarů. Příští rok to má být o milion více. Pytel se zájemci o sériovou výrobu se má roztrhnout příští rok v létě, kdy ukážou, jak jejich taxíky brázdí Sénu během veletrhu CES. Na této globální technologické akci si dávají dostaveníčko společnosti z oblasti spotřebních technologií celého světa. Akce je považována za největší událost svého druhu, na níž se předvádějí inovace ve skutečném provedení a na základě nich se dojednávají mnohamilionové kontrakty. Pravě zde hodlají novátoři předvést své výtvory v akci.

Zdroj: www.osel.cz, (redakčně kráceno) foto: V mezičase zakázek si to podle potřeby bubliny namíří do nabíjecích dokovacích stanic, autor: SeaBubble

23.10.2016 3.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4