13. 7. 2020

Nejčastější pochybení: Dětem do 10 let často chybí na loďce povinná vesta

Chybějící vesta u dětí byla jedním z nejčastějších pochybení, které policisté zjistili při kontrole plavidel na Vranovské přehradě na Znojemsku. Dítě do deseti let přitom musí mít vestu ze zákona povinně, řekla ČTK mluvčí jihomoravské policie Štěpánka Komárová.

Podle ní policisté nikoho z více než 20 kontrolovaných vůdců plavidel nepokutovali a pochybení řešili domluvou. Všichni měli v pořádku doklady k plavidlům a nikdo z vůdců nepil alkohol. Kontrola byla součástí celostátní policejní akce s názvem Voda, která byla zaměřená na plavidla na vodních plochách. “Nikomu jsme nemuseli udělit pokutu, ani ho oznámit do správního řízení Státní plavební správě. Akce byla preventivní, proto jsme vše řešili domluvou,” uvedla Komárová. Podle ní na mnoha z kontrolovaných lodí jely děti. “Větší část z nich neměla vestu, i když je povinná do deseti let. Lidé často o této povinnosti ani nevěděli a bylo zarážející, že matky s tříletými nebo pětiletými dětmi argumentovaly, že dítě umí dobře plavat,” řekla Komárová.

Jako příklad uvedla loďku, na které jeli dva rodiče se čtyřmi dětmi. “Pokud by se něco stalo a dítě by se ocitlo ve vodě, i když by umělo plavat, může být v šoku a rodiče by museli řešit otázku, které ze čtyř dětí dříve zachraňovat. Proto je lepší, pokud dítě vestu má,” zdůraznila mluvčí s tím, že ve vodě může mít problémy dospělý, natož dítě.

Policisté ale zjistili i další chyby. “Málokdo věděl, že do povinné výbavy patří lano minimální délky pěti metrů, ale také je nutné mít výlevku v podobě kyblíku nebo uřezané pet láhve pro případ, že by bylo nutné z lodě vylévat vodu, která by tam natekla. U malých lodí je také povinnost mít pádlo, pokud by přestal fungovat motor,” uvedla Komárová. Dodala, že policejní kontrolní akce budou pokračovat po celé léto.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

4.7.2016 15.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2