26. 5. 2020

Nejčastější mýty o mokřadech II

Snahy o obnovu mokřadů v krajině mohou narážet na některé z četných mýtů, které se těchto drobných vodních ploch týkají. Spolek Mokřady- ochrana a management i proto zpracoval komentář k těmto mýtům. Představujeme vám druhý z nich.

Mýtus: Správně fungující tůň by neměla nikdy vyschnout a managementová opatření by tomu měla zabránit.

Komentář:  Jeden z nejčastějších a nejvýznamnějších omylů v budování a managementu tůní. Hlavní příčinou tohoto mýtu je snad obecně představa, že organismy z valné části ve vyschlé tůni uhynou a nedokážeme si představit, jaký by z vyschnutí vůbec měly prospěch. Přibližně polovina organismů bez problémů vyschnutí zvládá a naopak řada škodlivých organismů (hlavně ryby) vymizí. Není tak na škodu, pokud trvalejší tůně jednou za několik let zcela vyschnou. Každoročně vysychající tůně mohou hostit široké spektrum velmi vzácných a na vyschnutí přizpůsobených organismů. Protože tůně tohoto typu jsou vzácné, hostí i vzácné (často ty nejvzácnější) organismy na ně existenčně vázané. Dočasné tůně se vyskytují převážně v nechráněných územích se zvláštním režimem využívání krajiny (pískovny, lomy, tankodromy, cihelny atd.), který ve výsledku vede k jejich existenci a udržování. Neúmyslně vybudované pravidelně vysychající tůně jsou někdy považované za “nepovedené”. Období vyschnutí takové tůně je vzhledově neatraktivní a při péči o mokřady jsou tendence takové tůně prohlubovat. Dočasné tůně jsou díky malé hloubce a odlišné hydrologii silně existenčně zranitelné klimatickými změnami a změnami v hospodaření s vodou v krajině. Záměrné budování pravidelně vysychajících tůní je obecně opomíjeno. Domníváme se, že v budoucnu se bude na vysychající tůně pohlížet jako na samostatnou kategorii nádrží, které si po právu zaslouží velkou pozornost a existenci.

Vysychání a vyschnutí tůní není žádnou tragédií. Řada evolučně přizpůsobených organismů vyschnutí přežije, jiné zahynou a vstupují do dalších fází potravních a dekompozičních řetězců a koloběhu živin. Svým uhynutím poskytují prostor, energii a živiny jiným druhům organismů, smrtí některých začíná život druhých.

Zdroj a foto: mokrady.wbs.cz

26.10.2015 8.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31