11. 7. 2020

7.7.2017 7.40, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Nedostatek vody ve středních Čechách vyřeší i nové přivaděče

Nedostatek vody ve středních Čechách vyřeší i nové přivaděče, například na jihu regionu. Vodovod z nádrže Želivka by měl vést i pod novým úsekem dálnice D3, jde o projekt v hodnotě stovek milionů korun, je ale třeba dořešit dokumentaci a projekt a rozhodnout, kdo bude investorem. ČTK to řekl krajský radní pro životní prostředí Ivo Šanc (STAN).

Menší obce budují například i nové vrty, které doplňují zdroje pitné vody. V regionu mají problémy s nedostatkem pitné vody desítky obcí.

Přivaděče nestačí například v některých obcích u Prahy v okresech Praha-východ a Praha-západ, kde v posledních letech výrazně přibyla nová výstavba. Jinde nedostatečný zdroj vody brzdí i rozvoj obce. Podle Šance je třeba také zlepšovat schopnost půdy zadržovat vodu, hejtmanství bude proto podporovat budování retenčních nádrží, protierozní opatření a také ekologicky hospodařící farmáře. Více kompetencí má však v této oblasti ministerstvo zemědělství. “Pokládáme za svou povinnost, abychom na ministerstvo v tomto směru apelovali,” uvedl Šanc.

Nedostatek pitné vody řešila například obec Bzová na Berounsku, kde nejprve dali vybudovat pět průzkumných vrtů, z nich se jeden ukázal jako velmi dobrý, s vodou, která se nemusí ani nijak upravovat. Obec nyní připravuje tendr na dobudování vrtu za několik milionů korun, příští léto by tak už problémy s vodou ve Bzové být neměly. “Na jaře bychom chtěli mít postaveno,” řekla ČTK starostka Václava Flaišmanová.

Starostka Bzové už dříve uvedla, že by ke zlepšení hospodaření s vodoupomohlo, kdyby lidé využívali více dešťovou vodu, v období sucha nenapouštěli z vodovodu bazény a také nezalévali pitnou vodou. Napouštění bazénu je často možné domluvit s vodárnami, které přistaví cisternu, což vyloučí problémy s vodovodem.

Rozšířit kapacitu vodovodu musí kvůli rozvoji i Velká Buková na Rakovnicku nebo Velké Přílepy u Prahy, které projekt nového přivaděče připravily spolu s obcemi Úholičky a Statenice.

Vodárny Kladno – Mělník loni dokončily systém propojující nadregionální přivaděče vody pro zásobování 260.000 obyvatel především na Kladensku a Mělnicku, tedy všech, které zásobují Středočeské vodárny. “Dřív byl využit pouze z Mělnicka na Kladensko a v současné době ho lze využít i obráceným směrem,” uvedla mluvčí středočeských vodáren Lenka Kozlová. V případě havárie v jímacím území na Mělnicku by tak vodárny mohly dostat vodu od Prahy až k Mělníku.

Ve Středočeském kraji klesá hladina podzemní vody a zhoršuje se také její kvalita. Důvodem je změna klimatu včetně delších období sucha. Některé středočeské úřady také na základě zprávy Povodí Vltavy v červnu vydaly zákaz odběru povrchových vod z vodních toků a nádrží na zalévání hřišť, trávníků, mytí aut, napouštění nádrží a bazénů. Zákaz byl vydán například na Rakovnicku nebo Hořovicku.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

7.7.2017 7.40, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2019>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6