14. 11. 2018

Nedostatek srážek ve žních je pro sklizeň spíše pozitivní

Letošní rozmary počasí se podepisují také na sklizni. Střídání vysokých dešťových srážek na počátku léta a následně sucha  a  horka v tomto roce je například příčinou mírného zpoždění žňových prací proti sezónnímu průměru.

Na celkové bilanci se přitom podepsaly jak červencové povodně, tak srpnová sucha. „Na dlouhodobě přemokřených půdách okrajově může docházet k uhnití kořenů některých kulturních rostlin a následně opad listí a plodů  u peckovin a některých druhů zeleniny,“ podotýká ředitelka komunikace ministerstva zemědělství Dana Večeřová. Naopak sucho se podle ní projeví spíše lokálně, zejména na písčitých půdách, kde může docházet k zasychání nedozrálých plodin. „Podle dosavadních výsledků žní se však prozatím jeví výnosy obilovin a řepky lepší než v minulém roce. Slunné počasí umožňuje vždy rychlejší postup žní a nižší vlhkost zrna,“ dodala Večeřová.

Podle zemědělců mohou při dlouhodobějším suchém a horkém počasí být negativně ovlivněny výnosy zejména kukuřice, slunečnice a pícnin.„Suché a teplé počasí na jedné straně pomáhá k urychlení sklizňových prací, na druhé straně však představuje riziko snížení výnosů vzhledem k možnému zasychání nedozrálých porostů,“ sdělil Jan Záhorka, poradce prezidenta Agrární komory České republiky. Podle ministerstva zemědělství ale u trvalých kultur prý zatím nehrozí bezprostřední nebezpečí ohrožení suchem. Totéž platí o zavlažované zelenině, kde však střídání mokra a horka může vést i k podpaření rostlin a uhnívání.  U porostů zeleniny bez závlah již nyní dochází k pozastavení růstu a zpomalení vývoje plodin. Obdobné problémy jsou i u brambor, kde se pomaleji a s menším počtem vyvíjejí hlízy. V případě, že se počasí nezmění, dlouhodobější sucho a horko by mělo vliv i na další plodiny, například na cukrovku a chmel.

Naše voda – Magdalena Machová

14.8.2013 14.03, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Kalendář Akcí

<< Listopad 2018 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Fotoblog

více >

VÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNOVÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNO
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >