6. 6. 2020

Nebojme se pesticidů, ale nakládejme s nimi rozumně

Míra rizik pesticidů bylo tématem rozhovoru rozhlasového Magazínu Leonardo, kterým byl  Jan Nedělník z Výzkumného ústavu pícninářského a předseda České akademie zemědělských věd.

Mezi pesticidy patří podle něj kromě herbicidů, které používáme proti plevelným rostlinám, také fungicidy proti houbovým patogenům. Dále insekticidy, kterými se snažíme snížit populaci živočišných škůdců, ale také rodenticidy používané proti hlodavcům a další látky. Rostlinolékařství je velmi komplexním oborem. „Rostlinolékař musí znát nejen rostliny a jejich životní cykly, ale také životní cykly škodných organismů, proti kterým rostlinolékařství bojuje, uvedl Nedělník. „Dnes hovoříme o integrované ochraně rostlin. Chtěli bychom, aby farmáři používali celou škálu prostředků, které mohou začít tím, že bude vyrovnaná výživa, tedy že rostlina dostane to, co opravdu potřebuje.“ Dále je k dispozici velká škála biologických metod, jako je šlechtění na rezistenci nebo přípravky na ochranu rostlin. „A teprve až tehdy, pokud tyto mechanismy nefungují, mohou nastoupit pesticidy,“ zdůraznil Nedělník.

Důležité podle něj je, aby zemědělci používali tyto přípravky na ochranu roslin v intencích správné zemědělské praxe. „Jen tak je vysoká záruka toho, že budeme na stůl dostávat kvalitní a zdravé potraviny.“ Vývoj takových přípravků je ale velmi náročný a drahý. V poslední době se objevuje hodně informací o záchytu zbytků pesticidů ve vodách, půdě i potravinách. „Pokud se ale podíváme na analýzy například potravinářské inspekce, tak tato rezidua byla způsobené nesprávným použitím, nesprávným mixem, nedodržením ochranné lhůty.“  Tyto přípravky se musí samozřejmě používat v rozumné míře. Není možné, aby zemědělec nebo zahrádkář používal jeden a tentýž přípravek na stejného škodlivého činitele několikrát za vegetaci nebo několik let po sobě. Tak se patogen přizpůsobí a přežije i pod tou účinnou látkou,“ upozornil na význam citlivého nakládání s pesticidy Nedělník.

Zdroj: www.irozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

18.12.2017 13.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5