17. 7. 2019

Nebezpečným výrobkům na praní a mytí chyběla řádná označení

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložili pokutu 170 tisíc korun společnosti Country Life s.r.o. za porušení zákona o chemických látkách a směsích. Informovala o tom dnes mluvčí ČIŽP Radka Burketová.

Firma podle mluvčí distribuovala na území České republiky nebezpečné chemické směsi na praní a mytí a nepravdivě nebo nedostatečně informovala o jejich rizikovosti. Právě kvůli chybějícím údajům o jednom z výrobků došlo i k ohrožení zdraví dítěte. Případ se týká čtyř přípravků značky ECOVER, které firma Country Life dováží z Belgie. Jde o bělicí prostředek, prací gel, tablety do myčky a odstraňovač vodního kamene. „Ani jeden z nich neměl v pořádku tzv. bezpečnostní list, v němž mají být uvedeny všechny informace o nebezpečných vlastnostech výrobku. Distributor také nesplnil svou zákonnou povinnost a produkty nenahlásil do databáze ministerstva zdravotnictví, z níž lékaři čerpají informace při první pomoci, například po požití těchto látek. Právě kvůli bělicímu prostředku ECOVER bylo prokazatelně ohroženo zdraví dítěte. Lékaři nenašli v databázi informaci o přípravku a poskytnutí první pomoci se tak zpozdilo,“ řekla Petra Horčicová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Plzni.

Na etiketě pracího gelu ECOVER bylo v češtině uvedeno, že je vhodný k ručnímu praní. Ve skutečnosti je ale dráždivý a na originální etiketě v angličtině stojí, že k ručnímu praní vhodný není. Na výrobcích také chyběly grafické symboly nebezpečnosti, nebo nebyly uvedeny v dostatečné velikosti, kterou stanoví zákon. Scházely i povinné popisy v češtině. Přitom informace o nebezpečnosti těchto chemických směsí musí být pro spotřebitele patrné na první pohled.  „Přitěžující okolností pro firmu Country Life navíc bylo, že jsme ji za stejné porušení zákona u totožných výrobků pokutovali už v roce 2009, a to třiceti tisíci korunami. Označení ECO na těchto přípravcích přitom může spotřebitele uvádět v omyl, že se jedná o zdraví neškodné výrobky, šetrné k životnímu prostředí. Tím však například bělicí prostředek ECOVER rozhodně není,“ doplnila Horčicová.

Naše voda, foto ČIŽP

 

7.9.2015 15.50, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4