17.9.2018 8.36, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Nebezpečný herbicid je všude, stát zakročí
Ministerstvo zemědělství se rozhodlo, že udělá první krok na cestě k zásadnímu omezení používání glyfosátu. Připomínají to Lidové noviny.
Směsi s glyfosátem se totiž nepoužívají jenom na hubení plevele na zahrádkách, velké zemědělské podniky ho hojně a bohatýrským rozstřikem aplikují, když si chtějí zjednodušit život vysušením porostu před sklizní. A právě tuto aplikaci ministr Miroslav Toman„zatrhne“. „Zákaz se bude vztahovat na plošnou aplikaci těchto přípravků. To znamená, že je bude možné použít pouze cíleně v případech, kdy nelze použít jiný účinný postup. Jde o první z kroků, kterými chceme výrazně snížit používání glyfosátu,“ říká Toman.
Zamezení předsklizňovému postřiku začne platit od 1. ledna 2019 – ve stejný den, kdy se aktivuje účinnost evropského nařízení o pětiletém prodloužení. U hubení plevele už teď ministerstvo doporučuje a podporuje, aby zahrádkáři a farmáři nechali chemické postřiky na pokoji a používali šetrnější metody, které nezamořují okolí. Třeba v Brně už to veřejný správce největších parků dělá dva roky; nežádoucí rostlinky hubí pomocí vroucí vody. Do roku 2020 hodlá Brno úplně vymýtit použití roundupu i v městských firmách a příspěvkových organizacích.
Resort zemědělství ochranu rostlin přírodními cestami, bez jedovatých chemikálií, již několik let motivuje i dotacemi, dílčí výsledky ve spotřebě už se dostavují. „Za posledních šest let se podařilo snížit používání všech pesticidů v České republice celkově o 8 procent. Účinné látky glyfosát se tu v roce 2013 spotřebovalo 935 tisíc litrů, v roce 2017 to bylo 750 tisíc litrů,“ shrnuje mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Zdroj: Lidové noviny (redakčně výrazně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
17.9.2018 8.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy