8. 7. 2020

Názory na výstavbu přehrady Pěčín se různí

Na tom, zda vyroste přehrada Pěčín, se nedokáží dohodnout Ministerstvo zemědělství, které je propagátorem výstavby vodního díla, s vládou, jež od něj naopak chce v nejbližších dnech dát oficiálně ruce pryč. Informuje o tom portál seznamzpravy.cz.

Když lidé, kteří proti stavbě přehrady za jedenáct miliard korun dlouhodobě bojují, zjistili, že Ministerstvo zemědělství chce projekt výstavby Pěčína prosadit do dokumentu pojmenovaného „Revize funkčnosti propojení a zajištění potenciálních možností nových propojení vodárenských soustav v období sucha”, zatrnulo jim. Znamená to, že ministerstvo s výstavbou veřejností nechtěné stavby naplno počítá, neboť projekt má řešit velmi aktuální boj se suchem, který celou Českou republiku v nejbližších letech nejspíš čeká.

Vláda to však vidí jinak, což ve svém vyjádření pro Seznam.cz přiznává i samo Ministerstvo zemědělství. „S ohledem na nesouhlasy dotčených obcí, orgánů ochrany přírody, na postoj Královéhradeckého kraje, který vodní dílo nijak významně nepodporuje, i na skutečnost, že se provozovatelům vodárenských soustav dosavadní krizové situace dařilo úspěšně řešit, navrhuje se v chystaném vládním materiálu zastavit v současnosti přípravné práce nádrže Pěčín,” uvedlo tiskové oddělení ministerstva na dotaz Seznamu, proč Pěčín do dokumentu, jenž řeší boj se suchem, zahrnulo.

Odpůrci výstavby vodního díla tak získali novou naději, i přesto je postup ministerstva naštval. „V současné době probíhaly průzkumy, jestli je tato přehrada potřeba, a zjistilo se, že existují mnohem lepší alternativy. Někteří technokrati na Ministerstvu zemědělství se s tímto patrně nechtějí srovnat, tak se snaží tuto přehradu prosadit do jiných dokumentů, aby tento devastační záměr neusnul,” upozorňuje krajinný ekolog a krajský zastupitel Martin Hanousek (SZ+Změna).

Vodní nádrž by měla vyrůst v údolí říčky Zdobnice, které by částečně zaplavila. Zadržovala by 17 milionů kubíků vody, čímž by se měla stát zbraní proti suchu, které Královéhradeckému kraji do budoucna hrozí.

Zdroj: seznamzpravy.cz, ilustrační foto (vizualizace přehrady Pěčín) archiv Naše voda

28.3.2018 8.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2