18.8.2023 7.15, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Navzdory předchozímu ochlazení jsou v řadě koupališť sinice
Navzdory předchozímu ochlazení jsou v řadě přírodních koupališť v Česku stále zdraví škodlivé sinice, kterým svědčí hlavně teplé počasí. Vyplývá to z aktuálních informací hygieniků z jednotlivých krajů. Tento týden, kdy letní prázdniny vstoupily do poslední čtvrtiny, venkovní teploty znovu překročily tropické třicítky. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu vedra potrvají i na přelomu tohoto a příštího týdne, kdy teplota může dosáhnout až 34 stupňů Celsia.
Bakterie sinice se šíří ve vodě především za velmi teplého počasí a produkují zdraví škodlivé látky. Jsou tak mnohdy příčinou zákazu koupání v přírodních koupalištích. Například ve středních Čechách hygienici kvůli sinicím lidem nedoporučují koupání v jezeře Ostrá na Nymbursku. Voda ohodnocená čtvrtým stupněm kvality z pěti může být zdravotním rizikem. Na dalších dvou místech – v Pilském rybníku na Příbramsku a písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku – by se měli citliví lidé po koupání osprchovat. Zbývající středočeská přírodní koupaliště mají většinou výbornou kvalitu vody.
Sinice jsou také v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Hygienici proto doporučují lidem se po koupání osprchovat čistou vodou. Koupací sezona kvůli špatné kvalitě vody skončila už dříve na koupališti v Dolcích u Trutnova a na Stříbrném rybníku v Malšově Lhotě v Hradci Králové. V Libereckém kraji se výrazně zhoršila kvalita vody v Lesním koupališti v Liberci. Důvodem jsou nadlimitní hodnoty fekálního znečištění. V kraji je to ale jediná ze 34 sledovaných vodních nádrží, která je na čtvrtém z pěti stupňů hodnocení. Zákaz koupání, tedy pátý stupeň, neplatí pro žádnou sledovanou plochu v regionu.
Stále velmi dobrou kvalitu vody ke koupání mají třeba rybníky bolevecké rybniční soustavy nebo přehrada Hracholusky u hráze v Plzeňském kraji. Podle hygieniků ale není ke koupání vhodná voda v nádrži České údolí, v jezírku Košutka v Plzni a v oblasti na Radosti na Hracholuskách. Hygienici také zakázali koupání kvůli sinicím v přírodním koupališti v Chabařovicích nedaleko Ústí nad Labem. Koupat bez obav se naopak mohou lidé v Ústeckém kraji v zatopených hnědouhelných lomech.
V rybníku Rosnička na Svitavsku stále platí zákaz koupání. Hygienici jej vyhlásili minulý týden, koupajícím hrozily akutní zdravotní problémy. Ostatní koupaliště v přírodě v Pardubickém kraji tak znečištěná nejsou, na některých místech je jen mírně zhoršená kvalita vody. Na Vysočině se v posledním týdnu o něco zlepšila voda v Břevnické nádrži u Chotěboře a v rybníku Ředkovec. Jsou už vhodné ke koupání, ale lidé by se pak měli osprchovat. Dál platí zákaz koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku a nevhodná ke koupání je přehrada Trnávka.
Vhodná ke koupání je voda ve všech pěti koupalištích Brněnské přehrady, ale hygienici pak doporučují lidem osprchování. Stejná situace platí v Jihomoravském kraji pro rybník Suchý, nádrž Palava na Blanensku a letovickou nádrž. Zbylá místa, která krajští hygienici monitorují, jsou bez problémů. V Moravskoslezském kraji je nadále nevhodná ke koupání voda v nádrži Čerťák na Novojičínsku kvůli výskytu sinic. Podobná je situace u nádrže Žermanice, hygienici tam doporučují se po koupání osprchovat. V ostatních kontrolovaných nádržích je voda v pořádku, pouze v Brušperku nadále nelze vyloučit onemocnění cerkáriovou dermatitidou.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
18.8.2023 7.15, Rubrika: Čistota vody a rekreaceAktuality
Povodí Vltavy s předstihem dokončí rekonstrukci Šítkovského jezu v Praze
Akt. 21.1.2025 9.36Rubrika: Přehrady a vodní díla
Lesy ČR postavily za rok 31 přístřešků u turistických tras
Akt. 21.1.2025 9.33Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě