30. 5. 2020

24.8.2012 9.56, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Návštěva jezera Como je zajímavější než rekreace u moře

Víte, že nemusíte jezdit k moři, abyste si užili teplou vodu a jednu z nejkrásnějších přírodních scenérií v Evropě? Tohle všechno vás potká, pokud vyrazíte k italskému jezeru Como.

Jezero nabízí v létě vodu teplou stejně, jako je například ta ve Středozemním moři, a přitom se můžete kochat pohledem na Alpy se sněhem na horských vrcholcích. Jezero ledovcového původu má tvar obráceného písmene Y, je třetím největším v Itálii a jeho maximální hloubka je 410 metrů. Díky tomu patří k nejhlubším jezerům v Evropě. Samotné jezero se nachází v nadmořské výšce 197 metrů, avšak jeho dno leží přes 200 metrů pod hladinou moře. Do jezera se vlévá celkem 37 řek a potoků, z nichž hlavním přítokem je řeka Adda a druhým největším je pak řeka Mero, která jezero Como už neopouští.

Jezero Como je vyhlášeným turistickým cílem. Jeho klima je velmi příznivé, mírně vlhké a teplé, protože Alpy brání přílivu studeného vzduchu od severu. Řada míst okolo je využívána jako klimatické lázně. Nejvíce deštivo zde prý bývá v květnu, naopak v zimě je úhrn srážek nejnižší.  Dočkáte se zde dvou druhů větrů, pro jezero typických. Ráno vane od severu “tivano” a večer od jihu pak “breva”. Kromě koupání si na jezeře užijete vodních sportů, výborné podmínky jsou tady například na windsurfing, vodní lyžování, kitesurfing anebo potápění. Neodmyslitelně k jezeru Como patří také rybolov. Pod hladinou jezera žijí líni, pstruzi, kapři anebo také síh. Na jezeře funguje trajektová a lodní doprava, díky níž můžete poznat okolí jezera s řadou zajímavých míst.

Rozhodně si nesmíte nechat ujít návštěvu největšího letoviska na břehu jezera, kterým je stejnojmenné Como se středověkým opevněním. Je pověstné svými malebnými zákoutími, romantickými uličkami i historickými památkami. Nejvýznamnější z nich je mramorový kostel ze XIV. století, za pozornost stojí dále například budova radnice z roku 1215 či románská bazilika. Z městského přístavu se lodí můžete jet podívat ostrov Isola di Comacina se zbytky hradu a opuštěnými chrámy, který je jediný na jezeře. Dalšími zajímavými cíli jsou Bellagio či Varenna. Bellagio je skvostem celé jezerní oblasti. Kromě toho, že v něm najdete řadu historicky cenných památek, jako je třeba bazilika svatého Jiřího, která je ukázkou antického obranného systému, je městečko plné nádherných zahrad a obklopeno kopci, obrostlými cypřiši. Je z něj krásný výhled na obě jezerní ramena, kam si můžete zajet na lodičkách. Úžasným zážitkem je plavba okolo celého pobřeží. V Bellagiu je také vyhlášená přímořská promenáda, kde můžete vychutnávat mondénní atmosféru tohoto místa. Na jejím konci jsou také skvělé podmínky pro koupání. Městečko či spíše vesnice Varenna s vilami, ukrytými v nádherných parcích vás okouzlí již při příjezdu do přístavu pastelovými barvami fasád domů. Při výletu sem si nesmíte zapomenout udělat výlet ke zakonzervované zřícenině hradu Castello di Vezio, z jehož věže je nádherný rozhled do kraje okolo. Na hradě se konají také pravidelné sokolí show.

Kdo ještě váhá, zda je výlet k jezeru Como, ať již na prodloužený víkend či na dovolenou skutečně to „pravé ořechové“, může použít malou nápovědu. Stačí se podívat na film Měsíc u jezera se skvělou Vanessou Redgrave a mladičkou Umou Thurman. Děj filmu se odehrává právě u tohoto jezera a kromě svěžího příběhu se seznámíte s comským jezerem, okolními městečky i architekturou starých vil. Věřte, že již v průběhu filmu budete přemýšlet, kdy že to vlastně budete mít nejbližší volno… Ostatně, ostrov si oblíbil také herec George Clooney, který zde vlastní několik vil.

Kateřina Košutová, foto: www.gurmanka.cz

 

 

24.8.2012 9.56, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31