19. 9. 2019

Navrhovaná novela stavebního zákona ještě dále zvýší byrokracii

Vládou navržená novela stavebního zákona požadované snížení byrokratické zátěže firem ani drobných podnikatelů nepřináší a některé změny naopak stávající stav ještě zhorší. Tématu se věnuje Moravskoslezský deník a portál dotyk.cz.

„Z nesmyslů ve stavebním zákoně by šla postavit věž,“ komentuje návrh viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková. Právě Hospodářská komora patří mezi nejhlasitější kritiky navržené legislativy. Novelu stavebního zákona zpracovanou ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) schválila vláda v září a nyní ji mají na stole poslanci. Ti si na seznámení s tímto obsáhlým materiálem – sněmovní spis má délku 874 stran – vyžádali čas do konce ledna.

Neméně kritický je k návrhu novely Svaz průmyslu a dopravy ČR. „Zkušenosti členů Svazu potvrzují, že povolovací procesy jsou jednou z kritických bariér investičního prostředí. Podle poslední zprávy Světové banky o podnikatelském prostředí je Česko v rychlosti povolovacích řízení až na 130. místě ze 190 sledovaných zemích,“ zmínil ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu Bohuslav Čížek. Modelový příklad ve zprávě Světové banky uvádí, že povolení menší budovy pro podnikání zabere 247 dní. Jenže to platí pouze v případě, že úředníci dodrží všechny lhůty a že do řízení nevstoupí různí „aktivisté“ a další odpůrci. V praxi celý povolovací proces zabere jeden a půl až dva roky, v případě dálnic a elektrických vedení se jedná běžně o deset a více let.

Česko se tak dostává do paradoxní situace – peněz na investice je dost, ale přesto se staví málo. Chybějí totiž potřebná razítka. Situace je natolik vážná, že zdlouhavé povolovací procesy ohrožují ekonomický růst země i čerpání peněz z evropských fondů. Stavební podniky nemají zakázky a musejí propouštět. Předkladatelka návrhu, ministryně Karla Šlechtová, má na věc opačný pohled.„Návrh zákona obsahuje řadu nástrojů, které pomohou zrychlit územní přípravu, umisťování a povolování staveb a také přispějí ke zlepšení investičního prostředí a zvýšení konkurenceschopnosti ČR,“ uvedla už dříve Šlechtová.

Více na www.dotyk.cz, ilustrační foto archiv Naše voda

 

26.11.2016 2.33, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÁZNĚ KYSELKALÁZNĚ KYSELKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Září 2019 >>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6